Historia

Pola Raksa jako śpiewaczka w Paryżu. "Przygoda z piosenką" Stanisława Barei

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 05:40
53 lata temu, 27 czerwca 1969 roku, odbyła się premiera siódmego filmu Stanisława Barei: "Przygoda z piosenką” z Polą Raksą w jednej z głównych ról.
Pola Raksa, lata 60. XX w., zdj. ilustracyjne (scena z filmu Beata w reż. A. Sokołowskiej)
Pola Raksa, lata 60. XX w., zdj. ilustracyjne (scena z filmu "Beata" w reż. A. Sokołowskiej)Foto: FILMBILD/Forum

Jest to jeden z mniej znanych filmów tego wybitnego reżysera. Znacznie rzadziej odtwarzany od innych, tych pełnych peerelowskich absurdów, śmiesznych scen i niezwykle wyrazistych bohaterów. Mimo wspaniałej obsady (Bogdan Łazuka, Zdzisław Maklakiewicz, Czesław Wołłejko, Pola Raksa, a także takie gwiazdy jak Barbara Krafftówna i Irena Santor) i znanego pierwowzoru "Przygoda z piosenką" nie zyskała takiego uznania, jak wcześniejsze obrazy Barei: "M swojej żony", "Żona dla Australijczyka" czy "Małżeństwo z rozsądku".

Między Warszawą w Paryżem

"Przygoda z piosenką" powstała na podstawie operetki "Miss Polonia" Jerzego Jurandota i Marka Sarta. Jurandot był też współscenarzystą, razem z Bareją, oraz autorem dialogów. Warto dodać, że w kilku scenach baletowych wystąpili tu słynni Krystyna Mazurówna i Gerard Wilk. Poza tym film kręcono nie tylko w Opolu, Warszawie czy Łodzi, lecz także w zachodnim Paryżu. I to bez wynajmowania sal i ku zaskoczeniu zabranych gości.

Ta ostatnia decyzja spowodowana była sprawą prozaiczną: producenci filmu nie mogli sobie pozwolić na wynajęcie renomowanej restauracji w centrum Paryża, stąd scenę uroczystej kolacji nakręcili spontanicznie i bez wcześniejszego umawiania się. Inna francuska scena z filmu, "Paryski walczyk", mogła być już odtworzona bez przeszkód, bo w terenie: Bohdan Łazuka i Irena Santor tańczyli na tle m.in. Wieży Eiffla i Luwru.

Irena Santor na światowych scenach

Z innych ciekawostek: Pola Raksa, która zagrała tu Mariolę - laureatkę nagrody publiczności na festiwalu piosenki w Opolu marzącą o wielkiej śpiewaczej karierze w Paryżu – nie śpiewa w filmie sama. W scenach z piosenkami podłożono głos Haliny Frąckowiak.

W "Przygodzie z piosenką" pojawiła się również, już nie tylko głosowo, inna wielka polska artystka: Irena Santor (jako Suzanne Blanche vel Zuzanna Białko). Śpiewaczka wcieliła się tu w Polkę będącą dla filmowej Marioli niedoścignionym wzorem, gdyż udało jej się zdobyć Paryż i osiągnąć na tamtejszych scenach sukces.
***

Czytaj także:

***

Warto dziś wrócić do "Przygody z piosenką" i przekonać się, czy wartość tego filmu wzrosła wraz z biegiem lat. No i oczywiście warto przypomnieć sobie piękną Polę Raksę, znaną wszak z innych, bardziej popularnych ról.

PP


Czytaj także

Alternatywy 4. Polska zamknięta w jednym bloku

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 05:45
Obecnie na warszawskim Ursynowie znajduje się ulica Alternatywy. – Z punktu widzenia autorów to już nie jest sukces, tylko coś większego, bo mieć ulicę swojego dzieła, to duża sprawa – mówił Maciej Rybiński, scenarzysta serialu, w reportażu Polskiego Radia. – Chociaż wolałbym, żeby to była ulica Barei. Myślę, że Staszkowi to się należy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bareja dzwoni do Jaruzelskiego, czyli stan wojenny i "Alternatywy 4"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 05:45
Zdjęcia do serialu miały się odbyć 13 grudnia 1981 roku, jednak drogę ekipy filmowej do budynku Telewizji Polskiej zagrodziło wojsko. Posłuchaj wspomnień Macieja Rybińskiego, współautora scenariusza, o zabawnej sytuacji, która spotkała Stanisława Bareję po wprowadzeniu stanu wojennego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bareja konspirator – reżyser w opozycji

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 05:47
Stanisław Bareja kontestował rzeczywistość PRL nie tylko wyśmiewaniem jej absurdów w filmach, ale także czynnym działaniem w demokratycznej opozycji. Dokonywał przy tym spektakularnych wyczynów, jak przewiezienie powielacza w maluchu lub pomoc w ukryciu Zbigniewowi Bujakowi.
rozwiń zwiń