Historia

Otwarto Muzeum Historii Polski. To największa placówka muzealna w kraju

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 16:00
- W Muzeum Historii Polski postawiliśmy sobie za cel, żeby opowiadać historię Polski nie z perspektywy konkretnych epok historycznych, ale zamierzamy przedstawić pewne problemy węzłowe, a takim problemem w historii Polski jest kwestia wolności - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem prof. Michał Kopczyński, koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski.
Siedziba Muzeum Historii Polski
Siedziba Muzeum Historii PolskiFoto: MHP/Rafał Chmielewski

Na warszawskiej Cytadeli otwarto Muzeum Historii Polski. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wyjątkowy obiekt jest największą placówką muzealną w naszym kraju.

W czasie wystąpienia podczas głównej części inauguracji gmachu Muzeum Historii Polski dyrektor placówki Robert Kostro powiedział, że powinno ono być miejscem dialogu (a czasem sporu) - w Polsce i na skalę międzynarodową. Jak wyjaśnił, muzeum to nie tylko pielęgnowanie przeszłości, ale również przyszłości. Wyraził przy tym nadzieję, że placówka będzie przedmiotem dumy i przestrzenią opowieści o polskich osiągnięciach.

Szczególna waga ma być przywiązana do dialogu i dyskusji z narodami, które kiedyś współtworzyły Rzeczpospolitą.  

- Dla nich mamy na pewno zawsze tutaj miejsce - powiedział Robert Kostro. 

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że za trzy lata w muzeum będzie można oglądać wystawę stałą, dokumentującą dzieje Polski. Zmieści się ona na powierzchni 7300 metrów kwadratowych i będzie udokumentowana eksponatami.  

Prezydent mówił też, że powstanie Muzeum Historii Polski było ideą i marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, dla którego priorytetem było stworzenie muzeum pielęgnującego pamięć o polskiej historii.  

Do zgromadzonych w audytorium przemawiał też premier Mateusz Morawiecki, który zapewniał, że Muzeum Historii Polski będzie służyło wszystkim pokoleniom Polaków i pokazywało, że opowieść o naszej ojczyźnie jest jedną z najpiękniejszych historii narodowych na świecie. Podkreślił, że nowo otwarta placówka jest dowodem na to, jak wielkie dzieło zbudowali nasi przodkowie.  

Szef rządu powiedział, że Muzeum Historii Polski jest potrzebne do budowania polskiej tożsamości.  

- Ten gmach historii jest właśnie zaczynem wielkiej przyszłości Polski - zapewniał szef rządu.  

Minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że Muzeum prowadzi opowieść o wolności, przemianach cywilizacyjnych i naszej tożsamości. Fasada gmachu stanowi metaforę naszych dziejów. Poziome kamienne pasy mają oznaczać "zachodzące po sobie, nawarstwiające się procesy społeczne i kulturowe, ale także pęknięcia procesów historycznych”.  

- Pieczołowicie dobrane reliefy symbolizują bogactwo kultury materialnej ziem polskich, od średniowiecza po współczesność - wyliczał minister Gliński. 

***

Muzeum Historii Polski zgromadziło ok. 60 tys. eksponatów z wielu epok.

Jednym z naszych głównych zadań jest opowiadanie historii podręcznikowej przez historię zwykłych ludzi - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem prof. Michał Kopczyński, koordynator projektów badawczych Muzeum Historii Polski.

Od piątku 29 września do niedzieli 1 października będzie trwać Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski. W tych dniach na zwiedzających będzie czekać wystawa czasowa, koncert, debaty, pokazy filmów, spektakle dla dzieci, warsztaty dla młodszych i starszych.   

Po jego zakończeniu, do 10 listopada, Muzeum Historii Polski będzie można zwiedzać za symboliczną złotówkę, natomiast w dniu Święta Niepodległości wstęp będzie wolny. Obiekt będzie otwarty dla zwiedzających od środy do niedzieli w godzinach 10:00-18:00. 

Nowa placówka ma powierzchnię 44 tysięcy metrów kwadratowych, a sama powierzchnia wystawiennicza to około 8 tysięcy metrów kwadratowych. Koszt utworzenia muzeum wyniósł blisko 800 milionów złotych. Całość planowanych kosztów to ponad miliard złotych, z czego część ma być przeznaczone na utworzenie wystawy stałej. 

IAR/th

Czytaj także

Robert Kostro: Muzeum Historii Polski zaprasza na wielkie otwarcie nowej siedziby

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 17:00
 - Od założenia muzeum minęło siedemnaście lat. Działaliśmy realnie, organizowaliśmy wystawy, projekty edukacyjne i naukowe. Bez stałej siedziby jest jednak dużo trudniej. Po pięciu latach od wkopania kamienia węgielnego będziemy mogli zaprosić pierwszych zwiedzających do naszego muzeum - mówił w Dwójce dr Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uroczyste otwarcie Muzeum Historii Polski. Imponujące miejsce przedstawiające dzieje polskiego narodu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 09:45
- Do Muzeum Historii Polski możemy porównać największe muzea historyczne państw europejskich i światowych, chociażby ze Stanów Europejskich czy Kanady - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Krzysztof Niewiadomski z MHP. 
rozwiń zwiń