Historia

Litwa. Na Cmentarzu na Rossie odnowiono 15 pomników

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 05:33
Staraniem Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą (SKOnSR) na wileńskim zabytkowych cmentarzu odnowiono w tym roku 15 pomników. W niedzielę, 15 października br., na wileńskiej nekropolii odbyła się ich prezentacja połączona z lekcją historii.
Cmentarz na Rossie
Cmentarz na Rossie Foto: PAP/Valdemar Doveiko

Dariusz Żybort, prezes SKOnSR poinformował PAP, że ze środków zgromadzonych przez Komitet odnowiono dziesięć pomników, po jednym pomniku odnowił Instytut Pamięci Narodowej oraz Ambasada RP na Litwie, trzy pomniki odnowiono przy współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezes Komitetu szczególną uwagę zwrócił na odnowiony grobowiec Stanisława Pczyckiego, lotnika, który zginął w czasie II wojny światowej w 1941 roku.

- Grobowiec był w bardzo złym stanie - mówił Żybort. - Od kilku lat przymierzaliśmy się do odnowy tego miejsca. Wymagało to sporego nakładu finansowego i w tym roku nam się to udało.

Żybort zwracał też uwagę na odnowiony pomnik doktora Jana Michniewicza zmarłego w 1928 roku. Na rekonstrukcję tego pomnika Polskie Stowarzyszenie Medyczne na Litwie kwestowało w Boże Ciało przez dwa lata.

Czytaj także: 

W niedzielę na wileńskim cmentarzu Apostołów Piotra i Pawła odbyło się też uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej zmarłej w 2015 roku Halinie Jotkiałło, współzałożycielce Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, wileńskiej dziennikarce i społeczniczce.

Cmentarz na Rossie - kresowa nekropolia wielkich Polaków 

Rossa jest najstarszym cmentarzem Wilna, została założona w 1801 roku. Cmentarz składa się z kilku części: Starej Rossy, Nowej Rossy i Cmentarzyka Wojskowego z Mauzoleum Matka i Serce Syna, czyli marszałka Józefa Piłsudskiego; spoczywają tam m.in. profesorowie wileńskiego Uniwersytetu Stefana Batorego, są też groby archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego, malarzy Franciszka Gucewicza i Franciszka Smuglewicza oraz groby dwojga dzieci Stanisława Moniuszki.

PAP/Aleksandra Akińczo/bm

Czytaj także

Tu leżą słynni Polacy. Najważniejsze polskie nekropolie

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 05:57
Leżą na nich doczesne szczątki koronowanych głów i przywódców narodu, najwybitniejszych artystów i polityków. Najsłynniejsze rodzime cmentarze są nie tylko miejscem pochówku, ale też niezwykłym pomnikiem polskiej historii i świadectwem naszej tożsamości. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariusze z Bolesławca kwestowali na wileńskiej Rossie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 09:20
Na zabytkowym cmentarzu na wileńskiej Rossie rozpoczęła się trzydniowa kwesta pod hasłem "Pomnikom Rossy" 
rozwiń zwiń