Historia

20 lat Muzeum Powstania Warszawskiego. Odwiedziło je 10 milionów ludzi

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 09:00
20 lat temu, 31 lipca 2004 roku, uderzeniem w dzwon "Monter" ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński, symbolicznie otworzył Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś placówka jest jedną z najchętniej odwiedzanych w Polsce, organizuje liczne wydarzenia kulturalne, akcje społeczne, a także w kompleksowy sposób opowiada o historii Powstania Warszawskiego oraz II wojny światowej. 
W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zapraszamy na audycję specjalną z MPW. Tematem będzie historia, którą otrzymujemy w spadku - opowieść o powstańcach warszawskich głosami ich bliskich
W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zapraszamy na audycję specjalną z MPW. Tematem będzie "historia, którą otrzymujemy w spadku - opowieść o powstańcach warszawskich głosami ich bliskich"Foto: shutterstock

Muzeum Powstania Warszawskiego powstało po wielu latach starań, między innymi dzięki wysiłkom weteranów walczącej Warszawy. Pierwotnie, w 1983 roku utworzono Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego.

Dokładnie 20 lat temu dokonano natomiast uroczystego otwarcia placówki znajdującej się w dzisiejszej lokalizacji, w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ulicy Grzybowskiej w Warszawie.

Ołdakowski: "Opowiadamy o Powstaniu, ale w każdym roku inaczej"

Dyrektor muzeum Jan Ołdakowski w rozmowie z IAR podkreślił, że placówkę od początku tworzą ludzie bardzo zaangażowani w opowiadanie historii Powstania Warszawskiego a także historii bohaterów Warszawy.

- Chcemy, aby historia walczącej Warszawy trafiła do wielu, różnych odbiorców - mówi. - To wiele akcji społecznych, wydarzeń, które wciągnęły ludzi w historię o historii i wartościach. To 20 lat pracy z ludźmi, których łączy sprawa. Opowiadamy o Powstaniu, ale w każdym roku inaczej. Na inne rzeczy zwracamy uwagę. Staramy się dotrzeć do innych odbiorców - powiedział Jan Ołdakowski.

Zobacz reportaż wideo i unikatowe nagrania z ceremonii otwarcia Muzeum Powstania Warszawskiego: 

"Siłą Muzeum Powstania Warszawskiego są pasjonaci"

Z kolei dr Szymon Niedziela, kierownik muzealnego Działu Obsługi Ekspozycji, podkreśla, że główną siłą muzeum są przede wszystkim pasjonaci, którzy je tworzą oraz możliwość spotkania i porozmawiania z Powstańcami Warszawskimi. Historyk zaznacza także, że nawet pomimo 20 lat pracy w muzeum, historia Warszawy i jej bohaterów nadal fascynuje.

- Nie bylibyśmy w stanie osiągnąć tego sukcesu i tylu milionów zwiedzających, gdyby była to tylko praca a my bylibyśmy wyłącznie rzemieślnikami. Jesteśmy związani emocjonalnie z tym miejscem, z tematem, a przede wszystkim z powstańcami warszawskimi - powiedział dr Szymon Niedziela.

Czytaj także: 

Książki, płyty, spotkania z powstańcami i miliony odwiedzających

Muzeum obok prezentacji wystawy stałej wydaje także płyty, książki oraz organizuje liczne wydarzenia, akcje i konkursy, przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Muzeum to także miejsce spotkań Powstańców Warszawskich, co roku weterani spotykają się tutaj między innymi na wspólnej wigilii, a tuż przed rocznicą wybuchu zrywu, w Parku Wolności ma miejsce spotkanie Powstańców z prezydentem RP.

W ciągu 20 lat działalności Muzeum Powstania Warszawskie odwiedziło ponad 10 milionów zwiedzających. Ponadto w placówce przeprowadzono ponad 20 tysięcy lekcji muzealnych, dla blisko pół miliona uczniów.

IAR/Przemysław Lis/bm

Czytaj także

Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało olbrzymi dar: blisko 400 legitymacji powstańczych trafiło do zbiorów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 05:40
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowało kolekcję 382 oryginalnych legitymacji Powstańców Warszawskich, którą przekazał placówce anonimowy darczyńca. Od 1 lipca kolekcję można oglądać w muzeum na wystawie czasowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To od nas zależy, czy było warto". Muzeum Powstania Warszawskiego ogłasza projekt "Korzenie Pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 16:32
W związku ze zbliżającą się 77. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczyna się projekt "Korzenie Pamięci". Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza potomków powstańców do wypełnienia ankiety na temat ich rodziców, dziadków lub pradziadków, w której opowiedzieliby oni o tym, kim byli i jakie wartości wyznawali weterani walczącej Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Poszukiwani wolontariusze

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 14:13
Część osób zaangażowana będzie w muzeum, część przy miejscach pamięci. Przeszkoleni wolontariusze zaopiekują się także powstańcami i ich rodzinami.
rozwiń zwiń