Kto choruje na zaburzenia odżywiania?
Zaburzenia odżywiania mogą spotkać każdego. Paradoksalnie, bardzo często można mieć z nimi styczność na siłowniach i w klubach fitness. Intensywne ćwiczenia to jeden z objawów choroby. - Temat zaburzeń odżywiania, anoreksji, bigoreksji i innych problemów z obrazem swojego ciała jest bardzo bliski środowisku sportowemu. Siłownia może być wylęgarnią osób z zaburzeniami. Tam bardzo zawracamy uwagę na swoje ciało. Uwarunkowanie społeczne i kulturowe wywiera dużą presję szczególnie na osoby młode, co przyczynia się do rozwoju zaburzeń odżywiania - tłumaczy Karolina Otwinowska, psychodietetyczka specjalizująca się w pomocy osobom z zaburzeniami odżywiania.
25:55 czwórka rozgrzewka 16 września 2024 16,28.mp3 Karolina Otwinowska opowiada o zaburzeniach odżywiania oraz jak im zaradzić (Rozgrzewka/Czwórka)
- Bulimia znacznie częściej pojawia się na siłowniach. Osoby z bulimią się głodzą, ale mają też napady objadania. W ataku bulimicznym mogą przyjąć nawet cztery tysiące kalorii. Potem następują wymioty albo katorżniczy trening - dodaje rozmówczyni Piotra Galusa.
Rujnująca choroba
Anoreksja wyniszcza fizycznie człowieka, którego ciało w krótkim czasie popada w skrajności. - Anoreksja jest chorobą, w której ciało staje się polem bitwy. Dużo emocji i przeżyć kumuluje się w ciele, a następnie ono musi odreagować. Anoreksja to choroba związana z autoagresją; złość, stres, nierozwiązane problemy rodzinne najczęściej są tłumione przez osobę chorą, a następnie są przekładane na własne ciało - opowiada gościni Czwórki. - Osoby chore na anoreksję często nie odczuwają głodu, a zarazem odbywają okrutnie ciężkie treningi.
- Zaburzenia odżywiania związane są z niską samooceną i niskim poczuciem własnej wartości. Dla porównania, niemowlęta kontrolują jedynie swoje ciało i mogą wyrażać emocje poprzez płacz. Podobnie mają osoby dojrzewające. Uważają, że poprawa wyglądu jest kluczem do podniesienia swojej samooceny. Porównują się wtedy do osób w social mediach oraz do narzucanego nam kanonu piękna - dodaje Otwinowska.
Sport drogą do przezwyciężenia zaburzeń odżywiania
Karolina Otwinowska to osoba, która na własnej skórze doświadczyła, czym są zaburzenia odżywiania. W okresie wczesnej dorosłości cierpiała na anoreksję, którą pokonała właśnie dzięki zdrowemu podejściu do aktywności fizycznej. - Przełomowym momentem dla mnie była akcja sportowa związana ze wspinaczką. To wydarzenie zupełnie nie dotyczyło osób z zaburzeniami odżywiania, na które wtedy cierpiałam. Dzięki wspinaczce bardzo zaangażowałam się w sport, który pomógł mi z ustabilizowaniem diety i odzyskiwaniem apetytu - wyjaśnia Otwinowska. - Anoreksja ma bardzo sile podłoże psychosomatyczne, a sport może pomóc wyregulować występujące nierówności.
- Środowisko sportowe pokazało mi, jak wiele dobrego można zrobić dla ciała. Nauczyłam się też do niego innego stosunku; przestałam patrzeć tylko na to, jak wygląda, dostrzegłam, jakie możliwości mi daje.
***
Tytuł audycji: Rozgrzewka
Prowadzi: Piotr Galus
Gość: Karolina Otwinowska
Data emisji: 16.09.2024
Godzina emisji: 16.28
kajz/wmkor