Historia

Bitwa nad Worsklą. Punkt zwrotny w dziejach Europy, o którym pewnie nie słyszeliście

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2024 05:55
Starcie wielkiej polsko-litewsko-mołdawsko-krzyżackiej koalicji z siłami Złotej Ordy było jedną z największych batalii późnego średniowiecza. Wzięło w niej udział być może więcej wojowników niż w bitwie pod Grunwaldem. Bitwa rozegrana na rubieżach Wielkiego Księstwa Litewskiego zmieniła też dzieje Starego Kontynentu, bo jej wynik oznaczał pogrzebanie wielkomocarstwowych ambicji księcia Witolda. 
Wielki książę Witold - fragment obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Obok - bitwa nad Worsklą
Wielki książę Witold - fragment obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Obok - bitwa nad WorskląFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie/Wikimedia Commons/dp

Dwie wielkie armie starły się 625 lat temu, 12 sierpnia 1399. Naprzeciwko liczących około 40 tys. sił sprzymierzonych dowodzonych przez wielkiego księcia Witolda stanęło najpewniej nawet 90 tys. wojowników mongolskiej Złotej Ordy. Całodzienna bitwa zakończyła się sromotną klęską sił litewsko-polsko-mołdawsko-krzyżackich. Poległo 74 kniaziów, bojarów i znaczących rycerzy. Utracono też wszystkie tabory i działa. Sam wielki książę musiał salwować się ucieczką. Ale dla Witolda dotkliwsze nawet od klęski militarnej musiały być długofalowe skutki polityczne porażki nad Worsklą. 

Imperialne plany wielkiego księcia Witolda

Żeby pojąć polityczne skutki klęski zadanej Witoldowi przez Złotą Ordę trzeba przyjrzeć się politycznej szachownicy Europy Wschodniej u schyłku XIV wieku. 

Wielkie Księstwo Litewskie było wówczas jednym z największych państw kontynentu. Stanowiło jednak również ostatni bastion pogaństwa, a zewsząd otaczały je kraje, które chrystianizacją usprawiedliwiać mogły wojny przeciwko litewskiemu sąsiadowi - prym wiodło tutaj rzecz jasna państwo zakonu krzyżackiego. To właśnie wspólne zagrożenie ze strony rycerzy spod znaku czarnego krzyża doprowadziło do zbliżenia polsko-litewskiego. Co z kolei zaowocowało unią w Krewie, na mocy której oba państwa łączyła osoba władcy: wielki książę litewski Jagiełło przyjął chrzest, a żeniąc się z królem Polski Jadwigą Andegaweńską, stawał się też władcą w Krakowie. 

Władza Jagiełły nad Litwą nie była jednak ugruntowana. Jeszcze przed podpisaniem unii z Polską był on zmuszony do prowadzenia otwartej wojny domowej ze swoim bratem stryjecznym Witoldem Kiejstutowiczem. Ambitny kuzyn przyszłego polskiego króla nie cofnął się nawet przed sojuszem z Krzyżakami, choć to oni jako jedyni ideowo dążyli do zniesienia litewskiej państwowości. Sytuacja była groźna, ale Jagiełło i Witold w końcu zawarli kompromis w 1392 roku, zakładający, że Witold będzie dożywotnim namiestnikiem Władysława na Litwie. Po śmierci Kiejstutowicza władza miała powrócić w ręce potomków Jagiełły. 

Kompromis był trudny do przełknięcia, ale pozostawiał Witoldowi na tyle dużo swobody, by mógł prowadzić własną politykę i być może wystarać się w przyszłości o zrzucenie zależności od kuzyna, a nawet sięgnięcie po koronę. Narzędziem do realizacji tego celu mogło być zjednoczenie pod swoim panowaniem wszystkich ziem ruskich.

Kłopoty Złotej Ordy

Większość ruskich księstw i ksiąstewek znajdowała się już w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego. Ale na wschodzie Witoldowie wyrastał konkurent: księstwo moskiewskie, które w wyniku zwycięskiej bitwy na Kulikowym Polu 8 września 1380 roku rozpoczęło proces zrzucania zależności od Złotej Ordy. 

- Ta bitwa u źródeł rzeki Don była tym momentem, w którym Moskwa po raz pierwszy wystąpiła przeciwko swoim dotychczasowym patronom - chanom Złotej Ordy, Mongołom - wyjaśniał prof. Andrzej Nowak w audycji z cyklu "Historia żywa". - Książęta moskiewscy do tej pory całą swoją karierę budowali na roli pierwszych sługusów, poborców podatków dla chanów mongolskich Złotej Ordy, rezydujących nad dolną Wołgą, w Saraju. Moskwa wystąpiła przeciwko swoim dotychczasowym panom, z jednej strony, by zdjąć z siebie odium pierwszego kolaboranta wśród krajów ruskich, a z drugiej, by spróbować szansy, jaką niósł kryzys wewnętrzny Złotej Ordy. 

Mongolskim imperium było olbrzymie, ale wewnętrznie niestabilne. Przywódcy poszczególnych plemion i rodów rywalizowali ze sobą o władzę zwierzchnią. Jednym z nich był Tochtamysz. Chan utrzymał się przy władzy dzięki wsparciu Tamerlana, mongolskiego władcy, który rządził imperium obejmującym znaczną część Bliskiego Wschodu. Dzięki niemu udało mu się w 1382 roku spalić Moskwę i przywrócić zwierzchność tatarską nad ruskim księstwem. Tochtamysz nie był jednak wiernym sojusznikiem - już wkrótce wystąpił przeciwko Tamerlanowi. To był olbrzymi błąd. Rywal okazał się zdolniejszym wodzem i już wkrótce oderwał od Złotej Ordy znaczną część jej obszarów. Podważyło to pozycję Tochtamysza, który został obalony przez Timura Kaługa. Pozbawiony władzy chan schronienia poszukiwał na Litwie. Wielki książę Witold chętnie mu go udzielił. Przywrócenie Tochtamysza na tron miało dać Litwie potężnego sojusznika na wschodzie, który - co istotne - byłby gwarantem podległości Moskwy.

Klęska nad Worsklą 

Litewskiemu księciu udało się zmontować koalicję, której trzonem były siły litewskie i ruskie, ale posiłki zapewnili też Krzyżacy (co pokazuje, jak ambiwalentną politykę wobec zakonu prowadził Witold) i Mołdawianie pod wodzą hospodara Stefana I. Witold zadbał też o odpowiednią oprawę ideologiczną wyprawy: wystarał się o ogłoszenie kampanii krucjatą przeciwko niewiernym. 

Z polskiego punktu widzenia najciekawszy jest udział w wyprawie jednego z największych rodzimych możnowładców schyłku XIV wieku - Spytka z Melsztyna. Rycerz był - z nadania Jagiełły - namiestnikiem, a faktycznie księciem Podola. Bywał też pośrednikiem między królem Polski i księciem Litwy. Jego udział w kampanii, która zakończyła się bitwą nad Worsklą, jest do dziś przedmiotem sporów historyków. Spytko wziął udział w wyprawie Witolda najprawdopodobniej jako wysłannik Jagiełły.

Istnieje jednak również inna możliwość. Być może możnowładca przeszedł na stronę Witolda, możliwe też, że zależało na wywalczeniu na wschodzie własnej dziedzicznej domeny. Tego najpewniej nie dowiemy się nigdy. Spytko poległ w bitwie, podobnie jak hospodar Stefan I i krzyżacki komtur Tomasz Szurwiłło. Straty po stronie koalicyjnej wyniosły najpewniej między 15-20 tys. żołnierzy. 

Bez klęski nad Worsklą mogłoby nie być Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Klęska nad Worsklą okazała się punktem zwrotnym w dziejach Europy. Na rubieżach Wielkiego Księstwa Litewskiego pogrzebane zostały mocarstwowe plany Witolda. Litwa nie zdołała zjednoczyć ziem ruskich pod swoim panowaniem. W przyszłości dało to szansę Moskwie na rywalizację z Litwinami w tej części świata. 

Z drugiej strony klęska nad Worsklą zmusiła też państwo litewskie do związania się unią z Polską. Wcześniej prowadził, nawet mimo unii zawartej w Krewie w 1385 roku, politykę niezależną wobec Jagiełły. Przed całkowitym podporządkowaniem kuzynowi uchroniły go najpewniej wydarzenia w Koronie. W lipcu 1399 roku zmarła Jadwiga Andegaweńska. Wydarzenie podkopało pozycję Władysława Jagiełły, który królem Polski został przez ślub z Jadwigą. 

Te dwa wydarzenia, klęska nad Worsklą i śmierć Jadwigi, wraz z nieustannym zagrożeniem krzyżackim, zmusiły kuzynów do nowego ułożenia obopólnych relacji. W 1401 roku podpisana została unia wileńsko-radomska. W myśl jej postanowień Witold uznał zwierzchnictwo Jagiełły, ale otrzymał za to tytuł wielkiego księcia litewskiego. Tytuł był dożywotni, ale po śmierci Kiejstutowicza miał powrócić do potomków Władysława. Ten kompromis był jednym z wielu, jakie przedstawiciele obu krajów zawierali w przyszłości. Ich ukoronowaniem było podpisanie unii lubelskiej i powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 

bm 

Czytaj także

Unia horodelska – braterstwo Polski i Litwy

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 05:25
Historycy twierdzą, że unia horodelska jest wzorem współpracy dla jednoczącej się Europy. - Dwóch władców, mimo wzajemnej rywalizacji, potrafiło zdobyć się na kompromis - mówił na antenie Polskiego Radia prof. Igor Kąkolewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Kiejstutowicz – niepokorny kuzyn Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 05:40
Dwuznaczny, podstępny i marzący o rozbiorze Polski cynik, czy wytrawny polityk i odważny wojownik? Kim naprawdę był brat Władysława Jagiełły?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świdrygiełło - buntowniczy brat Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 05:35
Najmłodszy i ambitny brat Władysława Jagiełły niemal przez całe życie buntował się przeciwko Witoldowi Kiejstutowiczowi, który rządził na Litwie. Świdrygiełło, aby zdobyć tytuł wielkiego księcia litewskiego, nie wahał się przed wielokrotną współpracą z Zakonem Krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki książę Witold. Sojusznik i rywal Jagiełły, niedoszły król Litwy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2023 05:50
- Dla Polaków Witold to wspaniały rycerz z matejkowskiego Grunwaldu i książę z sienkiewiczowskich "Krzyżaków". Dla Litwinów to przede wszystkim przeciwstawienie Jagiełły, twórca państwa i wyraziciel dążeń narodu - mówił w Polskim Radiu prof. Henryk Wisner. Witold to postać utkana z mitów założycielskich, które przysłaniają awanturnicze życie tego wytrawnego polityka. 
rozwiń zwiń