W latach 80. transmisja gromadziła przy radioodbiornikach około 60% słuchaczy. Do 1989 roku była to jedyna audycja religijna w polskich mediach. O powrót nabożeństwa na fale Programu I walczyli przedstawiciele Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w sierpniu 1980 roku. Postulat ten znalazł się w podpisanych z rządem porozumieniach.
- Kościół powinien mieć statut prawny, po drugie powinien mieć mszę dla chorych w radiu raz w tygodniu i to jest minimum, z którego w naszych postulatach nie zrezygnujemy. Załogi pracy tego się domagają i z tego społeczeństwo nie zrezygnuje - mówił Lech Wałęsa podczas rozmów z wicepremierem Mieczysławem Jagielskim toczonych w hali BHP Stoczni im. Lenina.
Jagielski odpowiadał, że tę sprawę powinny rozstrzygać władze państwowe w porozumieniu z Kościołem. Przebieg dyskusji zachował się w archiwach Polskiego Radia.
Ostatecznie strona rządowa zgodziła się na postulat zgłoszony przez strajkujących stoczniowców. Po raz pierwszy mszę św. nadano w Polskim Radiu w 1927 roku, jednak w 1949 roku niedzielne nabożeństwo zniknęło z anteny.
- Od dziś, w każdą niedzielę o godz. 9.00, w tej dostojnej historycznej świątyni, transmitowana będzie msza św. i głoszone słowo Boże. Radość z tego powodu wyrażają chorzy w szpitalach, sanatoriach i domach rodzinnych - mówił w kazaniu biskup Jerzy Modzelewski. - Trudno żyć bez prawdy, zwłaszcza bez prawdy o człowieku i jego godności - powiedział duchowny.
Więcej o postulatach strajkujących robotników znajdziesz w serwisie "Sierpień 1980".
bs