Historia

Ziszczone marzenie Napoleona Bonaparte

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 06:00
Na pomysł wykopania tunelu pod kanałem La Manche i połączenia Anglii oraz Francji wpadł francuski cesarz. Chciał on jeździć na wyspy karetą.
Audio
  • Pod czy nad kanałem La Manche - projekty połączenia lądowego między Francją i Wielką Brytanią. Fragment audycji 7 dni w kraju i na świecie (26.08.1961)
  • Tunel pod La Manche - plan budowy tunelu pomiędzy Wielką Brytanią i Francją. Fragment audycji 7 dni w kraju i na świecie (08.02.1964)
  • Podpisanie francusko-brytyjskiego układu o budowie tunelu pod kanałem La Manche. Fragment audycji 7 dni w kraju i na świecie
Eurotunnel w pobliżu Calais w północnej Francji, foto: PAP  Photoshot
Eurotunnel w pobliżu Calais w północnej Francji, foto: PAP / Photoshot

Niestety wojna między dwoma krajami odsunęła realizację tego planu na wiele lat.
Do pomysłu powrócono w sierpniu 1961 roku, kiedy to francuska rada ministrów nawiązała rozmowy z rządem brytyjskim na temat stałego połączenia, mostu lub tunelu, przez Kanał La Manche. W ówczesnych realiach tunel miał być tańszy, ale podróż mostem trwałaby o godzinę krócej.
Za najlepszy wariant uznano jednak wydrążenie tunelu kolejowego. W 1973 roku inżynierowie złożyli cztery projekty. Wygrał ten autorstwa brytyjsko-francuskiego konsorcjum Eurotunnel.
29 lipca 1987 premier Wielkiej Brytanii, Margaret Thatcher i prezydent Francji, François Mitterrand podpisali umowę o budowie tunelu pod Kanałem La Manche. Ruszyła ona 1 grudnia tego roku po stronie angielskiej. Trzy lata później, 1 grudnia 1990, budowniczowie przebili ostatnią warstwę skały. Pierwsza regularna komunikacja rozpoczęła się 13 listopada w 1994 roku.

Tunel kolejowy pod kanałem La Manche ma długość 50 kilometrów i łączy Calais we Francji z Folkestone w Wielkiej Brytanii. Ruch samochodowy i osobowy odbywa się za pomocą wahadłowych pociągów Eurostar oraz Channel Tunnel Rail Link, kursujących z Londynu do Paryża i Brukseli.

mk

Czytaj także

Joanna d'Arc oskarżona o herezję spłonęła na stosie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 05:40
- Gdybym nawet miała zostać skazana i na własne oczy ujrzeć płomienie, gotowy stos i kata, który szykowałby się do jego podpalenia, nie zaprzeczyłabym własnym słowom - powiedziała Joanna d’Arc tuż przed śmiercią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napoleon Bonaparte. "Tam, gdzie nie ma wolności, nie ma ani praw, ani obowiązków"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2024 05:40
- Pojawił się znikąd, z małej, niewiele znaczącej wyspy na Morzu Śródziemnym i błyskawicznie zaszedł na szczyty władzy – opisywała Napoleona Bonaparte Hanna Maria Giza na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Dumas - w "Trzech muszkieterach" jest sporo prawdy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2024 05:40
"Ktoś ze współczesnych nazwał Dumasa siłą przyrody. W istocie ten pogodny, próżny i lekkomyślny, wielkoduszny olbrzym z krwią babki Murzynki w żyłach, ten niestrudzony miłośnik życia, smakujący wszystkie jego dary, miał w sobie coś z żywiołu" – napisała Anna Tatarkiewicz, tłumaczka pamiętników pisarza.
rozwiń zwiń