19 stycznia 1880 roku przyszedł na świat generał Henryk Minkiewicz, dowódca 3. Pułku Piechoty Legionów, Korpusu Ochrony Pogranicza, zamordowany w Katyniu.
Konflikt z Piłsudskim
Na zdjęciu: Henryk Minkiewicz w okresie legionowym, źr. Wacław Lipiński, Eugeniusz Quirini: Album Legjonów Polskich, Wikimedia Commons/dp
W młodości związał się z Polską Partią Socjalistyczną. Był komendantem związku walki czynnej w Krakowie, później: oddziału "Strzelca" w Zakopanem. Tu popadł w konflikt z Piłsudskim.
- W ostrej krytyce stanu rzeczy w kierownictwie naszym schodził się z opozycją PPS - wspominał gen. prof. Marian Kukiel, przyjaciel Minkiewicza. - Stąd wynikła smutna historia z wystąpieniem krytycznym przeciwko kierownictwu ZWC i komendantowi głównemu w memoriale rozpowszechnionym w kołach związku, a następnie rokosz oddziału zakopiańskiego.
09:53 6a3d8729-e594-44a7-9dfc-b3578943120b.mp3 Wspomnienia gen. prof. Mariana Kukiela o ludziach i wydarzeniach z okresu jego młodości: Henryk Minkiewicz. Zapowiedź - Hanna Dorwska. (Archiwum Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa)
POSŁUCHAJ MATERIAŁÓW POLSKIEJ ROZGŁOŚNI RADIA WOLNA EUROPA >>
Owym "memoriałem" były "Wiadomości Ideowe" - redagowane przez Marię Markowską, poetkę i żonę Minkiewicza, i ilustrowane przez samego przyszłego generała, swego czasu studenta malarstwa krakowskiej ASP.
Kariera wojskowa
Minkiewicz i Piłsudski odłożyli jednak na bok osobiste urazy, gdy nadarzyła się okazja do odzyskania Niepodległości. Dowodzone przez Minkiewicza oddziały podhalańskie zostały włączone w skład 3 Pułku Piechoty Legionów. Dowodził Pułkiem w Karpatach i na Wołyniu. Trafił do rosyjskiej niewoli, został wywieziony na Syberię, skąd wrócił w 1917 roku.
10 listopada 1918 został mianowany komendantem Garnizonu Miasta Warszawa. Jego organizacyjne umiejętności okazały się przydatne przy rozbrajaniu Niemców opuszczających stolicę. Minkiewicz walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, za co został odznaczony Orderem Virtutti Militari.
Rada Pułkowników Legionów Polskich w czasie spotkania w Legionowie na Wołyniu. Od lewej: kpt Marian Dąbrowski, ppłk Marian Januszajtis-Żegota, ppłk Henryk Minkiewicz, mjr Leon Berbecki, Władysław Belina-Prażmowski, płk Mieczysław Norwid-Neugebauer, rtm. Juliusz Ostoja-Zagórski, ppłk Edward Rydz-Śmigły, mjr Ottokar Brzoza-Brzezina, mjr Andrzej Galica (1916), źr. Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa, Wikimedia Commons/dp
Organizator KOP
W roku 1924 prezydent Wojciechowski zlecił Minkiewiczowi organizację Korpusu Ochrony Pogranicza, dla ochrony spornej, wschodniej graniczy Rzeczypospolitej.
- Pogranicze to bardziej przypominało sienkiewiczowskie Dzikie Pola niż ustabilizowany region - mówił historyk prof. Marek Jabłonowski.
Szalę goryczy przelał sowiecki napad na pociąg pod Łunińcem. - Zatrzymano, obrabowano i wybatożono wojewodę Stanisława Downarowicza i biskupa Zygmunta Łozińskiego. Ta sprawa stała się powodem zaczepieniem prestiżu RP - wyjaśniał gość audycji Olgi Branieckiej z cyklu "Tajna historia Polski".
18:03 tajna historia polski.mp3 Audycja z cyklu "Tajna historia Polski" Olgi Branieckiej poświęcona powstaniu KOP, historia prof. Marka Jabłonowskiego. (PR, 6.04.2008)
Minkiewicz stworzył z KOP jednostkę specjalną, z elitarnym korpusem oficerskim, na tyle sprawną, że już w rok po powołaniu udało się uszczelnić granicę. W 1929 został oddelegowany ze stanowiska przez Józefa Piłsudskiego. W 1934 roku przeszedł w stan spoczynku.
Ofiara zbrodni katyńskiej
Po wybuchu II wojny światowej został aresztowany przez NKWD i osadzony w obozie w Kozielsku. Jako najstarszy stopniem, doświadczeniem i wiekiem był otaczany szczególnym szacunkiem innych uwięzionych oficerów. Na podstawie dziennika uwięzionego z Henrykiem Minkiewiczem mjr. Adama Solskiego można domniemywać, że generał został zamordowany 9 kwietnia 1940 roku.
KATYŃ - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>
9 listopada 2007 roku śp. prezydent Lech Kaczyński awansował pośmiertnie Minkiewicza do stopnia generała broni.
bm