Historia

Barry Goldwater - kowboj w drodze do Białego Domu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 06:07
W 1964 roku Republikanie wystawili w wyścigu do Białego Domu radykalnego kandydata. Efektem był jeden z najgorszych wyników w wyborach prezydenckich w historii Stanów Zjednoczonych.
Audio
  • Sylwetkę Barry'ego Morrisa Goldwatera w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku" przedstawia prof. Krzysztof Michałek. (PR, 28.06.1998)
Konferencja prasowa, przy mikrofonie: Hugh Scott, Barry Goldwater (w centrum), John J. Rhodes, fot. Oliver F. Atkins, źr. Wikimedia Commonsdp
Konferencja prasowa, przy mikrofonie: Hugh Scott, Barry Goldwater (w centrum), John J. Rhodes, fot. Oliver F. Atkins, źr. Wikimedia Commons/dp

29 maja 1998 zmarł Barry Morris Goldwater, amerykański polityk, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA.

Goldwater pochodził z rodziny żydowskich emigrantów z… Konina. Jego przodkowie osiedlili się na terytorium Arizony. Barry Goldwater urodził się w stolicy tego stanu, Phoenix, 2 stycznia 1909. Służył w trakcie II wojny światowej w lotnictwie, zaś cztery lata po zakończeniu wojny wstąpił do Partii Republikańskiej.

Już podczas swojej pierwszej kadencji w Senacie dał się poznać jako skrajnie konserwatywny polityk. Był jednym z nielicznych, którzy do końca wspierali senatora Josepha MacCarthy’ego w jego "polowaniu na czarownice", czyli polityce oskarżeń o szpiegostwo na rzecz ZSRR.

- Warto zwrócić uwagę na rozwój ruchu praw obywatelskich na południu Stanów Zjednoczonych od połowy lat 50. XX wieku. Zdecydowanym przeciwnikiem ruchu był Barry Goldwater i między innymi dzięki takiej postawie uzyskiwał coraz większe poparcie w tych środowiskach Partii Republikańskiej, które były przeciwne równouprawnieniu Afroamerykanów - mówił prof. Krzysztof Michałek w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

Goldwater miał mentalność stereotypowego kowboja, nie lubił interwencji państwa w gospodarkę i życie codzienne, za to cechowała go bezkompromisowość. "Ekstremizm w obronie wolności nie jest wadą" - mawiał. Zasłynął ze swoich radykalnych poglądów i skrajnego antykomunizmu. Był nawet skłonny zrzucić bombę atomową na chińskie linie zaopatrzeniowe w Wietnamie. O kontrowersyjych poglądach Goldwatera posłuchaj w audycji Sławomira Szofa z cyklu "Postacie XX wieku".

Goldwater, posiadając poparcie konserwatywnego odłamu Republikanów, w 1964 roku zwyciężył w prawyborach z Nelsonem Rockefellerem. Politycy Partii Republikańskiej twierdzili, że w wyścigu do Białego Domu potrzebny jest im kandydat o wyrazistych poglądach, który stanowiłby antytezę dla liberałów z Partii Demokratycznej. W starciu z demokratą Lyndonem Johnsonem, Goldwaterowi nie udało się powtórzyć sukcesu z prawyborów. Przegrał z kretesem, jego rywal zdobył 61 proc. głosów. Nie był to koniec jego kariery, w ławach Senatu USA zasiadał do 1987 roku. Zdaniem prof. Krzysztofa Michałka, pokłosiem kampanii wyborczej Goldwatera była zmiana stref wpływów na politycznej mapie USA. 

Niespodziewanie na kampanii kontrowersyjnego kandydata najwięcej skorzystał Ronald Reagan, który dopiero zaczynał swoją przygodę z polityką. Przyszły prezydent wygłosił płomienne przemówienie popierające Goldwatera i stał się nową twarzą Republikanów. 

bm


Zobacz więcej na temat: HISTORIA USA zimna wojna
Czytaj także

Truman idzie na wojnę z Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 07:00
W swoim orędziu amerykański prezydent poprosił Kongres o 400 milionów dolarów pomocy dla państw walczących z komunizmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Desant w Zatoce Świń - porażka Kennedy’ego

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2017 06:00
Pierwsi amerykańscy żołnierze desantu wylądowali na wybrzeżu Kuby po północy 17 kwietnia 1961 roku. Mieli oni zadać śmiertelne ciosy rewolucji kubańskiej i młodemu komunistycznemu państwu. Celem ataku było obalenie reżimu Fidela Castro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szpiegowska misja pilota Powersa

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2023 05:30
- Związek Radziecki nie dopuści do naruszania swej suwerenności i każdego agresora spotka należyta odprawa podobna do tej, jaka spotkała samolot amerykański - mówił w 1960 roku premier ZSRR Andriej Gromyko po zestrzeleniu maszyny Francisa Powersa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Generał George Marshall - pan, co miał plan

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2024 05:40
65 lat temu, 16 października 1959 roku, w Waszyngtonie zmarł George Marshall, generał, polityk; szef sztabu amerykańskich wojsk lądowych w II wojnie światowej, powojenny sekretarz stanu i sekretarz obrony. W 1947 roku przedstawił plan ekonomicznej pomocy dla zniszczonej II wojną światową Europy, którego politycznym celem było przeciwstawienie się komunizmowi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Makkartyzm - polowanie na czarownice

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 06:00
- Makkartyzm nie polegał tylko na szukaniu sowieckich szpiegów. Makkartyzm polegał także na wprowadzaniu nastroju zagrożenia społecznego – mówił amerykanista, prof. Krzysztof Michałek o wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie lat 50. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń