Historia

Marek Święcicki. Korespondent spod Arnhem

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2024 05:40
30 lat temu zmarł Marek Święcicki, dziennikarz, korespondent wojenny, autor reportaży wojennych z operacji "Market-Garden" i spod Bolonii, działacz polonijny i wieloletni radiowiec.
Lądowanie brytyjskich spadochroniarzy w okolicach Arnhem we wrześniu 1944 roku
Lądowanie brytyjskich spadochroniarzy w okolicach Arnhem we wrześniu 1944 rokuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Przyszedł na świat w Odessie, ale w młodości przeniósł się do Warszawy. Już na studiach rozpoczął pracę dziennikarską w tygodniku akademickim "Dekada". Po wybuchu wojny przedostał się przez zieloną granicę do Francji. Trafił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po ewakuacji z Francji, podczas stacjonowania w Szkocji i później w Londynie, współtworzył "Dziennik Żołnierza" i "Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza".

I Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego - zobacz serwis specjalny

O jeden most za daleko z "Czerwonymi Diabłami"

Monte Cassino miało swojego Wańkowicza, Arnhem – Święcickiego. Dziennikarz został oddelegowany przez dowództwo do objęcia stanowiska korespondenta wojennego przy 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego i brytyjskiej 1. Dywizji Powietrznodesantowej gen. Roberta Urquharta. Otrzymał zadanie korespondowania relacji z frontu operacji Market-Garden.

Posłuchaj
06:22 rozmaitości_święcicki.mp3 Felieton Marka Święcickiego z cyklu "Rozmaitości amerykańskie" nadany na falach "Głosu Ameryki"

Święcicki nie był spadochroniarzem, do Holandii dotarł na pokładzie szybowca drugiego dnia operacji. Brytyjczyków z jednostki nazywano "Czerwonymi Diabłami", od tej jednostki wziął nazwę reportaż napisany przez polskiego dziennikarza tuż po niepowodzeniu największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej – "Czerwone Diabły pod Arnhem". Święcicki był również korespondentem przy 2 Korpusie Polskim na froncie włoskim (relacje z frontu włoskiego stały się kanwą książki "Za siedmioma rzekami była Bolonia. Ostatnia bitwa 2 Korpusu we Włoszech").

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

Głos Ameryki

Po wojnie pozostał na emigracji. Był zastępcą szefa Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od 1956 roku pracował w "Głosie Ameryki" w Waszyngtonie. Przez 16 lat był autorem "Rozmaitości amerykańskich", felietonów poświęconych obyczajowości i problemom USA. 

Posłuchaj archiwalnych audycji z udziałem Marka Święcickiego z archiwum Radia Wolna Europa w serwisie specjalnym Radia Wolności >>>>

Prowadził też audycję "Echa wydarzeń dnia", która nadawana była w czasach stanu wojennego, "Z mikrofonem przez Amerykę" (poświęconą polityce i mediom amerykańskim) oraz "Z mikrofonem przez historię", w której przedstawiał historię Polski od uzyskania niepodległości i mówił otwarcie o zbrodni katyńskiej.

Zmarł 11 sierpnia 1994 roku.

bm

Czytaj także

Cichociemni – "wywalcz Polsce wolność lub zgiń"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2016 05:58
Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Operacja "Market Garden". Ostatnia klęska aliantów

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 05:45
"Jednakże sądzę, sir, że chyba idziemy o jeden most za daleko" – słowa te okazały się trafnym proroctwem. Skierował je dowódca "Market Garden" gen. Frederick Browning do marszałka Bernarda Montgomery’ego, pomysłodawcy największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej. Kampania, która miała przynieść spektakularny sukces aliantom, zamieniła się w krwawą klęskę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Sosabowski. "Nikt nie został potraktowany bardziej niesprawiedliwie"

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2024 05:50
- W długiej historii niesprawiedliwości nikt nie został potraktowany bardziej niesprawiedliwie niż generał Stanisław Sosabowski, dowódca 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej - uznał Norman Davies, historyk brytyjski. Dziś wspominamy 57. rocznicę śmierci dowódcy polskich wojsk spadochronowych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Najlepsi ludzie, z jakimi służyłem". Brytyjski weteran o polskich spadochroniarzach

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2024 05:50
- Zawsze uważałem polskich żołnierzy, polskich spadochroniarzy, za najlepszych ludzi, z jakimi służyłem – powiedział brytyjski weteran Albert Ronald Nolan w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl w 2019 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cichociemni. Pierwszy przerzut do okupowanej Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 06:00
Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń".
rozwiń zwiń