Historia

Zmarł Franciszek Kornicki - ostatni polski pilot, który walczył w bitwie o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 14:00
16 listopada, w wieku 101 lat zmarł ppłk Franciszek Kornicki. Był ostatnim polskim dowódcą biorącym udział w bitwie o Anglię, latał w legendarnych dywizjonach myśliwskich. We wrześniu tego roku Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku.
Franciszek Kornicki
Franciszek Kornicki Foto: Jacek Turczyk/PAP

Kornicki przyszedł na świat w Wereszynie w powiecie hrubieszowskim. W chwili wybuchu II wojny światowej służył w lotnictwie. We wrześniu 1939 roku, Kornicki latał przestarzałym myśliwcem PZL P.7. Po klęsce wojny obronnej przebił się do Anglii, gdzie razem z innymi polskimi lotnikami kontynuował walkę. W 1943 roku objął dowodzenie nad Dywizjonem 308, którego piloci latali na myśliwcach Spitfire. Miał wtedy zaldwie 26 lat. Rok później został oficerem sztabowym. Po wojnie pozostał na emigracji. Służył w RAF jeszcze 20 lat.

You Tube/Polish Embassy UK

Był aktywnym działaczem brytyjskiej Polonii. Podczas obchodów 70-lecia Bitwy o Anglię zasiadł jeszcze raz za sterami Spitfire'a. Był ostatnim żyjącym polskim dowódcą dywizjonu RAF z II wojny światowej.

Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku. Jego sylwetka znajdzie się obok symbolicznego samolotu Spitfire VB BL614. W interenetowym plebiscycie otrzymał ponad 352 tys. głosów. 

Jako pierwszy, o śmierci ppłk Kornickiego poinformował profil FB Gminy Mircze. 

bm

Czytaj także

Stanisław Skalski legendą stał się za życia. Mówili o nim "latająca śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2024 06:00
Stanisław Skalski zasłynął w czasie bitwy o Anglię. Dwa razy cudem uniknął śmierci. Zmarł wiele lat po zakończeniu II wojny światowej, 12 listopada 2004 roku. Był asem lotnictwa i bohaterem Bitwy o Anglię. Koledzy piloci mówili, że ma "ptasi instynkt", Niemcy nazywali go "latająca śmierć". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Głowacki. As bitwy o Anglię

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2024 05:50
Podpułkownik pilot Wojska Polskiego, major Królewskich Sił Powietrznych (RAF), as myśliwski II wojny światowej. Pilot Antoni Głowacki z 501. dywizjonu Hurricane’ów ustanowił rekord zestrzeleń samolotów wroga, który nie został pobity do końca bitwy o Anglię.
rozwiń zwiń