Historia

Samolot Dakota gen. Sosnkowskiego trafi do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 12:50
24 czerwca do zbiorów Muzeum Wojska Polskiego trafi samolot Dakota, z którego korzystał Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych generał Kazimierz Sosnkowski. Uroczyste przekazanie samolotu z udziałem wiceministra obrony narodowej Tomasza Szotkowskiego odbędzie się o 14.30 na Cytadeli Warszawskiej gdzie powstaje nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.
Przekazanie wraku samolotu Dakota Kazimierza Sosnkowskiego w Kanadzie.
Przekazanie wraku samolotu Dakota Kazimierza Sosnkowskiego w Kanadzie. Foto: PLinCanada/Twitter

Samolot został przetransportowany do Polski w marcu tego roku na pokładzie ukraińskiego Antonowa, An-124 Rusłan, który jest największym seryjnie produkowanym samolotem transportowym. Początkowo trafił do Wrocławia, w kwietniu przetransportowany został na warszawską Cytadelę. Dziś oficjalnie maszynę włączono w poczet zbiorów muzeum.

"Spirit of Ostra Brama" - Dakota Naczelnego Wodza

Gen. Kazimierz Sosnkowski został Wodzem Naczelnym po śmierci gen. Władysława Sikorskiego w 1943 roku i funkcję sprawował do 30 września 1944 roku. Generał latał samolotem Dakota DC-3 brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) o numerze FL547 od lipca do września 1944 roku. Pojazd nosił brytyjskie oznaczenia powietrzne i dodatkowo polską, biało-czerwoną szachownicę. Samolotem latała polska załoga dowodzona przez kpt. Józefa Tyszkę. Nazwa maszyny "Spirit of Ostra Brama" ("Duch Ostrej Bramy") nawiązuje prawdopodobnie do uroczystości poświęcenia wotum dziękczynnego polskich pilotów w Katedrze Westminsterskiej. Głównym motywem wotum był wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Kazimierz Sosnkowski - sylwetka Naczelnego Wodza

Po wojnie samolot przekazany został kanadyjskim liniom lotniczym i latał jako rejsowy do 1970 roku. Wówczas został zezłomowany, jego części miały zostać wykorzystane do remontów innych samolotów, a ostatecznie trafił do muzeum lotnictwa – Royal Aviation Museum of Western Canada. W roku 2002 odkryto jego wojskową historię i samolot został przekazany 17. dywizjonowi lotniczemu w Winnipeg.

Jak wyjaśnił w telewizji CTV dowódca tej formacji płk Eric Charron, dywizjon ma swoją grupę wolontariuszy, nazywaną "Eskadrą Duchów (Ghost Squadron) 17. Dywizjonu".

– I to właśnie w Winnipeg grupa miłośników lotnictwa, wolontariuszy zajęła się przywróceniem samolotu do przyzwoitego stanu. Łącznie z wymalowaniem oznaczeń wojskowych, w tym polskiej szachownicy i nazwy "Spirit of Ostra Brama". Ta praca trwała wiele lat. Jak łatwo się domyślić, jednym z wyzwań był transport samolotu do Polski – wskazał konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk w rozmowie z PAP.

Jeden z najbardziej niezawodnych samolotów świata

Dakoty czyli amerykańskie samoloty Douglas C-47 były jednymi z najważniejszych pojazdów transportowych II wojny światowej. Stanowiły m.in. trzon floty powietrznej, która przewoziła skoczków spadochronowych podczas operacji "Market-Garden" – największej operacji powietrzno-desantowej w dziejach. Samoloty były eksploatowane także po wojnie przez wiele państw na świecie. Kilka egzemplarzy latało m.in. w LOT.

I Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Sosabowskiego - zobacz serwis specjalny

O niezawodności maszyn świadczy fakt, że ostatnie rejsowe Dakoty wycofano z eksploatacji dopiero w 1999 roku. Samolot miał także epizody filmowe: jeden z egzemplarzy pojawił się  w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata", zaś na potrzeby filmu "O jeden most za daleko" z 1977 roku zakupiono 11 maszyn tego typu.

bm/PAP

Czytaj także

Kazimierz Sosnkowski - "Szef Komendanta"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 05:55
51 lat temu, 11 października 1969, zmarł Kazimierz Sosnkowski, szef sztabu I Brygady Kadrowej, generał, który po śmierci gen. Władysława Sikorskiego został Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prochy pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 zostaną sprowadzone do kraju

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 18:26
Urny z prochami płk. pilota Zdzisława Krasnodębskiego i jego żony Wandy zostaną przywiezione do Warszawy we wtorek 13. maja przez weteranów Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie - poinformowało MON.
rozwiń zwiń