Historia

Wiesław Drzewicz - wybitny aktor znany nie tylko z roli Gargamela

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 05:35
Ćwierć wieku temu, w ostatni dzień 1996 roku, odszedł znany i lubiany aktor Wiesław Drzewicz. Wielu młodszych widzów i radiosłuchaczy zastanawia się, gdzie można było go oglądać i słyszeć, bo był nie tylko aktorem teatralnym i filmowym, ale również aktorem radiowym i dubbingowym.
Wiesław Drzewicz - plan serialu telewizyjnego W labiryncie, 1990 r.
Wiesław Drzewicz - plan serialu telewizyjnego "W labiryncie", 1990 r.Foto: Forum

Jego głosem mówił Gargamel

W tej ostatniej dziedzinie zasłynął niezapomnianą rolą zrzędliwego Gargamela z animowanego serialu "Smerfy" - serialu oglądanego całym rodzinami. Prawdą jest, że był aktorem charakterystycznym, jednak to właśnie głos był najbardziej rozpoznawalny i niepowtarzalny. Fakt ten uczynił z niego także wziętego aktora radiowego... kroniki liczą aż 282 (!) role w Teatrze Polskiego Radia, w licznych słuchowiskach, w tym też w nieśmiertelnych "W Jezioranach" i "Matysiakowie".

Głos był dla aktora swoistym znakiem firmowym... jednak nie tylko w radiowych i dubbingowych przedstawieniach, lecz także w filmach i serialach. Tak, telewizyjne seriale znacząco zyskiwały dzięki epizodom z Wiesławem Drzewiczem, jak choćby w pierwszej polskiej "operze mydlanej' zatytułowanej "W labiryncie", od 1988 do 1991 roku. Zagrał tam rolę Leona Guttmana, zasłużonego pracownika instytutu przechodzącego na zasłużoną emeryturę. Mogliśmy jednak oglądać go także w słynnym "07 zgłoś się" oraz w innych serialach - "Wielkiej miłości Balzaka", "Zezem", "Polskie drogi", "Noce i dnie", "40-latek", "Układ krążenia", "Doktor Murek", "Dom", "Szaleństwa panny Ewy", "Siedem życzeń", "Zamach stanu", "Ballada o Januszku", "Mistrz i Małgorzata", "Janka", "40-latek. 20 lat później", "Jest jak jest" czy "Awantura o Basię". W wielu tych serialach ledwie epizodycznie zaznaczył swoją obecność, ale zawsze były to role znaczące.

Teatr Studio, Teatr TV i Teatr Polskiego Radia

Równie charakterystyczne role odgrywał w sztukach teatralnych, zarówno tych na deskach teatrów Krakowa, Częstochowy, Sosnowca, Bydgoszczy, Torunia i Warszawy, jak i spektaklach Teatru Telewizji. Najdłużej jednak spełniał się na scenie słynnego warszawskiego Teatru Studio. Katarzyna Sklepik tak charakteryzuje jego karierę: "Wiesław Drzewicz - w 1948 roku - ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Dwa lata wcześniej zadebiutował w przedstawieniu "Droga do świtu" Bohdana Pepłowskiego w reżyserii Józefa Wyszomirskiego na scenie Starego Teatru w Krakowie. Później występował także w teatrach w Częstochowie, Sosnowcu, Krakowie, Bydgoszczy i w Toruniu. Od 1969 roku był aktorem teatrów warszawskich: Klasycznego, Studio, Komedia i Syrena. (...) Był silnie związany z Polskim Radiem. Grał w radiowych serialach "W Jezioranach" i "Matysiakowie. Zajmował się także dubbingiem. Najczęściej w filmach rysunkowych, między innymi Gorylu Magilli, Psie Dalim i Smerfach oraz brytyjskich serialach Ja, Klaudiusz czy Królowa Elżbieta".

Wiesław Drzewicz zagrał blisko 100 ról teatralnych, 20 telewizyjnych i blisko 90 filmowych. Jednak najwięcej ról było udziałem aktora w Teatrze Polskiego Radia... bo ponad 280. Wielu twierdziło, że choć głos jego był także dość charakterystyczny, to również bardzo wyrazisty, czytelny w uczucia i intencje - wręcz idealny do słuchania. Wielu pamięta Gargamela, ale też kilka mniejszych ról w słynnej dobranocce "Pszczółka Maja" czy też w roli Pana Peeblesa z animowanego "Goryla Magilli".

Aktor zmarł 25 lat temu, w warszawskim szpitalu, na raka płuc. Pochowano go na cmentarzu Wolskim w Warszawie, wspomnijmy z sympatią tego wspaniałego aktora o niezapomnianym głosie i charakterystycznych rolach.

PP


Czytaj także

Jan Kociniak. Genialny dubbing, charakterystyczny aktor, wielokropek...

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 05:30
20 kwietnia mija 14 lat od śmierci Jana Kociniaka, aktora, mistrza dubbingu, nieśmiertelnego głosu Kubusia Puchatka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Lenica. Jego plakaty "to były właściwie małe rozprawy filozoficzne"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2024 05:40
96 lat temu urodził się Jan Lenica, wybitny twórca plakatów i filmów animowanych. Dwie wymienione dziedziny to jedynie namiastka jego działalności - był niezwykle wszechstronnym artystą o światowej renomie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Kilian. Twórca lalek i scenografii pełnych dziecięcej magii

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 05:35
5 lat temu odszedł od nas Adam Kilian, jeden z najwybitniejszych ludzi teatru, plastyk, scenograf, twórca wielu pięknych lalek, z których każda miała swój niepowtarzalny charakter. 
rozwiń zwiń