Historia

Maciej Bogusz Stęczyński - znawca i piewca piękna Tatr

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 05:20
209 lat temu, 20 lutego 1814 roku, urodził się w Hermanowicach (wieś 8 kilometrów na południe od Przemyśla) Maciej Bogusz Stęczyński, znany w swoim czasie poeta i podróżnik, który zasłynął głównie albumami krajoznawczymi, jak choćby "Okolice Galicji" czy "Tatry w dwudziestu czterech obrazach".
Czerwony Klasztor w Pieninach - akwarela Stęczyńskiego
Czerwony Klasztor w Pieninach - akwarela StęczyńskiegoFoto: Muzeum Narodowe w Warszawie

Co ciekawe, większość ilustracji do swoich książek narysował samodzielnie jako dość sprawny rysownik. Wielu też podziwiało jego znawstwo Tatr, ale też pełną zaangażowania w polskie sprawy działalność konspiracyjna, która zaowocowała bliską znajomością z Sewerynem Goszczyńskim. Znawcy jego literackiej twórczości zwracają również uwagę na "24 pieśni o Tatrach".

Po latach wczesnej młodości, spędzonych w Krośnie i Przemyślu, z upodobaniem podróżnika i w tajemnicy konspiratora ruszył w samotne wędrówki po Galicji, a trzeba pamiętać, że miał wówczas zaledwie 19 lat. Już wtedy działał konspiracyjnie na rzecz wyzwolenia Polski spod jarzma zaborców. Jeszcze w połowie lat 40. łączy się go z tajnymi ruchami niepodległościowymi w Galicji. W czasie tym, oprócz zapalonych podróży, pracował także jako litograf, malarz pokojowy i twórca kościelnych fresków. Jednym z jego zajęć było przeprowadzanie renowacji obrazów i malowideł kościelnych.

Jednak już w 1845 roku rozpoczął swoje liczne peregrynacje po Tatrach, które z lubością opisywał, opiewał w wierszach i pieśniach... a także malował i rysował w obrazach zamieszczanych później jako ilustracje w wydawanych dziełach. Słynne 2 pieśni o Tatrach można znaleźć w Internecie i przeczytać w całości. Mało kto jedna wie, że Stęczyński napisał również kolejny zbiór pieśni, który zatytułował "Sudety, jako dalszy ciąg poematu Tatry w 24 pieśniach, Tom II'.

Andrzej Edward Koźmian we wstępie do pieśni o Tatrach tak pisał o ich autorze: "Bogusz Zygmunt Stęczyński urodził się Hermanowicach, z Wojciecha i Agaty z Zawadzkich, w Przemyślskim cyrkule r 1814. Początkowe w Krośnie pod profesorami Królikowskim, Wołaszczakiem, Fedenowiczem, katechetami Wesołowskim i Serafinem odbywszy nauki, dla braku funduszów dalszego wykształcenia zaniechać musiał, tego wykształcenia jednak pragnął, poszukiwał, czując w sobie o najmłodszych lat przyrodzony pociąg do poezyi i sztuk pięknych. Rysunku uczył się najpierw w Krośnie u malarza p. Marynowskiego, gdzie w ścisłéj przyjaźni spędzał wolne chwile z Janem Leńkiewiczem, równie młodym a szlachetnie myślącym, teraz kupcem w temże starożytném a historyczno-malowniczem mieście — na koniec u malarza nadwornego XX. towarzystwa Jezusowego śp. Lud. Papużyńskiego. Następnie sam własną pracą i usilnością wyrabiał wrodzoną zdolność. Podobnie czynił niegdyś sławny Erazm z Roterdamu, najznakomitszy potem rysownik i poeta niemiecki. Obdarzony tkliwem czuciem, pojęciem tego co jest pięknem, rozkochany w naturze, doznawał potrzeby wyjawiania swoich wrażeń i myśli, i wylewał je w prozie i wierszach. Nikt go jednak w sztuce pisania nie oświecił, nikt go radą nie wsparł, nikt nie wskazał jak pisać należy. Jeden tylko zamożny obywatel śp. pan Gwalbert Pawlikowski, widząc w Stęczyńskim piękne serce i zapał niepospolity, otworzywszy mu w Mędyce swoją świątynię sztuk pięknych, wspierał go materyalnie. — Chciwy nauki czytał wiele, zwłaszcza dzieła rzeczami ojczystemi zajmujące, a to co czytał zachowywał w pamięci". (pisownia oryginalna z epoki)

Co ciekawe, Stęczyński od 1859 roku, z niewielkimi przerwami, mieszkał w Krakowie i głównie tam imał się wieloma pracami dziennikarskimi, korektorskimi i bibliotecznymi. Trzeba jednak stwierdzić, że szczególnie w ostatnich latach życia żył w nędzy utrzymując się z niewielkich pensji i okazjonalnych datków. Stan ten wpłynął także na jego zdrowie... niedożywiony i osłabiony zachorował na gruźlicę, która przyczyniła się do jego śmierci 7 sierpnia 1890 roku w Krakowie, został pochowany na cmentarzu Rakowickim. Wspomnijmy zatem tego wspaniałego Polaka, a w Internecie również bez trudu znajdziemy jego liczne poezje i rysunki krajoznawcze.

PP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Tatry grafika
Czytaj także

Proces taterników. Skazani za "Kulturę"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:35
"Wejście w porozumienie z obcą organizacją w celu działania na szkodę państwa polskiego" – tak brzmiał zarzut wobec osób, które przez zieloną granicę polsko-czechosłowacką przemycały wydawnictwa paryskiego Instytutu Literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Góry i namiętności

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 05:40
Był jednym z najpoczytniejszych poetów Młodej Polski i międzywojnia. Jego erotyki rozpalały zmysły kobiet, zaś opisy ukochanych Tatr zachwycały plastycznością. W poemacie życia artysty nie zabrakło jednak strofy tragedii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mariusz Zaruski. Pionier nie tylko polskiego żeglarstwa

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 05:40
Był człowiekiem renesansu: malarzem, poetą, marynarzem, taternikiem, ratownikiem, narciarzem, doskonałym wojskowym, a ponadto angażował się w działalność społeczną i niepodległościową.
rozwiń zwiń