Kim była Altina Schinasi
Altina Schinasi przyszła na świat w Nowym Jorku i początkowo zajmowała się projektowaniem witryn sklepowych. Równocześnie studiowała na kierunku artystycznym. Wśród jej mentorów był m.in. Georg Grosz, niemiecki artysta żydowskiego pochodzenia, który uciekł do Stanów Zjednoczonych przed reżimem Hitlera (później Schinasi zrealizowała film o swoim nauczycielu).
Przełomem w karierze Altiny Schinasi było zaprojektowanie okularów, które dziś uważane są za kultowe. Ich sukces pozwolił artystce na otwarcie fabryki okularów przeciwsłonecznych na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, którą później z zyskiem sprzedała. Dzięki temu mogła do końca życia skupić się na sztuce. Schinasi zmarła w wieku 92 lat w 1999 roku w Nowym Meksyku. Była też zaangażowana w kwestie równouprawnienia, planowała nakręcić dokument o Martinie Lutherze Kingu i Rosie Parks (czarnoskórej kobiecie, która zaprotestowała przeciwko segregacji polegającej na przyznawaniu konkretnych miejsc w autobusach osobom czarnoskórym).
Czym są okulary typu cat-eye (kocie oczy)/Harlequin?
Okulary typu cat-eye, zaprojektowane przez Altinę Schinasi w latach 30. pod nazwą Harlequin (w nawiązaniu do Arlecchina - postaci z włoskiej komedii dell'arte, klasycznej komedii ludowej), charakteryzują się zagięciem oprawy do góry na zewnątrz, wyostrzającym linię brwi. Celem Altiny Schinasi było zaprojektowanie okularów, które byłyby kobiece i dodawały atrakcyjności noszącym je paniom.
Okulary cat-eye zostały zaprojektowane przez Altinę Schinasi w latach 30. i wówczas dostrzeżone przez wpływowe magazyny "Vogue" i "Life", ale popularność zyskały w latach 50., kiedy w filmach zaczęły je nosić gwiazdy kina. Do kanonu mody wprowadziła je Audrey Hepburn, która nosiła je w filmie "Śniadanie u Tiffany'ego" z 1961 roku. Moda na okulary typu cat-eye powraca mniej więcej co dekadę.
bm