Salvador Allende - zadeklarowany marksista, w tajnym zbiorze wywiezionym na Zachód przez archiwistę KGB Wasilija Mitrochina widniał jako współpracownik sowieckich służb. Czterokrotnie kandydował w wyborach prezydenckich, był ministrem zdrowia i przewodniczącym senatu. Prezydentem został w 1970 roku.
Dziennikarze: Jolanta i Edmund Osmańczykowie poznali go osobiście.
- Dojście Aliende do władzy było jedyną nadzieją ludzi ubogich i to tłumaczy ten ogromny entuzjazm po jego wyborze na prezydenta. Allende był bardzo prosty w swoich odruchach, bezpośredni – wspominają.
- Ubrany się w typowy, chłopski strój - chilijskie poncho, podróżował po kraju. Nie chciał się wyróżniać, ale w sytuacjach oficjalnych prezentował się elegancko i wytwornie – dodaje Jolanta Osmańczyk.
Uwielbiał gotować, a gdy odwiedzał polską ambasadę w Santiago zawsze prosił o kaczkę z jabłkami.
Był lekarzem z wykształcenia, pełnił funkcję ministra zdrowia i wtedy zyskał przydomek ”lekarza ubogich”. Nie mógł pogodzić się ze straszna biedą i nieludzkimi warunkami, w jakich żyło sporo Chilijczyków. Urodził się 26 lipca 1908 roku. Został obalony przez wojskowy zamach stanu 11 września 1973, nie zginął wówczas, jak utrzymywali przez wiele lat jego zwolennicy, a popełnił samobójstwo.
Jaki był Salvador Allende - posłuchaj archiwalnych wspomnień Jolanty i Edmunda Osmańczyków.