Historia

Dzierżyński pod młotek

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 10:30
16 listopada 1989 roku zdemontowano w Warszawie pomnik Feliksa Dzierżyńskiego.

Plac, na którym stał pomnik, noszący również imię sowieckiego działacza komunistycznego, powrócił do dawnej nazwy - Plac Bankowy.

Pomnik Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie został odsłonięty 20 lipca 1951 roku, w 25. rocznicę śmierci twórcy CzeKa. Przy okazji urządzonej wówczas uroczystości zmieniono nazwę placu z „Bankowy" na „Plac Feliksa Dzierżyńskiego".

16 listopada 1989 roku pracownicy Wojewódzkiej Dyrekcji Dróg Miejskich w obecności mieszkańców stolicy zdemontowali pomnik, który w trakcie tej operacji rozpadł się na kawałki. Zburzenie pomnika Dzierżyńskiego w Warszawie było jednym z licznych przykładów usuwania z miejsc publicznych symboli minionego reżimu. Moment niszczenia pomnika został upamiętniony między innymi na serii 3 znaczków pocztowych drugiego obiegu "Solidarności".

Feliks Dzierżyński od 1917 roku stał na czele Nadzwyczajnej Komisji ds. Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem (CzeKa), która dokonywała masowych zbrodni na "wrogach ludu”. Po reorganizacji CzeKa był szefem powstałych na jej miejsce GPU i OGPU. Był zwolennikiem stosowania terroru, wielokrotnie sam dokonywał egzekucji.


IAR/wo/por/dok./dyd

Zobacz więcej na temat: IAR Solidarność Warszawa