Historia

Casanova za siedem milionów!

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 07:23
Francja zapłaciła około 7,2 miliona euro za rękopis pamiętników słynnego uwodziciela.

Rękopis należał dotąd do niemieckiej rodziny wydawców Brockhaus.

Agencja dpa podkreśla, że jest to największa suma, za jaką kiedykolwiek sprzedano historyczno - literacki rękopis.

Rękopis pamiętników kupił w 1820 roku od kogoś z rodziny Casanovy lipski wydawca Friedrich Arnold Brockhaus. Drugą wojnę światową rękopis przetrwał w bunkrze. Po wojnie rodzina Brockhaus przeniosła się do Wiesbaden (Hesja), a 3700 stronic ręcznie zapisanych przez Casanovę, notabene po francusku, choć ich autor pochodził z Wenecji, zdeponowano w skarbcu Deutsche Bank.

Casanova pisał swe pamiętniki na zamku w Czechach, w czasach, gdy we Francji, która była jego drugą ojczyzną, szalała rewolucja. Pisał po francusku, ponieważ - jak sam mówił - język ten był bardziej rozpowszechniony niż włoski.

Agencja dpa podaje, że rząd francuski mógł sobie pozwolić na zakup rękopisu dzięki "anonimowemu mecenasowi". W przyszłym roku pamiętniki Casanovy mają zostać pokazane na wystawie we francuskiej Bibliotece Narodowej. Planowana jest też ich digitalizacja i wydanie drukiem.

Pamiętniki Casanovy doczekały się już około 500 wydań, ale w większości mocno ocenzurowanych i przeredagowanych. Wydawcy z różnych epok wykreślali co śmielsze opisy erotyczne oraz poprawiali "makaronizmy" autora. Dopiero w 1960 roku Brockhaus i francuska oficyna Plon wydali pamiętniki w wersji wiernej oryginałowi, tyle że nie uwzględniającej licznych korekt dokonywanych przez autora.

(PAP)


 

Czytaj także

Rękopis Casanowy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2010 14:42
Francuska Biblioteka Narodowa stała się właścicielką niezwykle cennego dzieła. Jest nim rękopis Giacomo Casanowy.
rozwiń zwiń