Historia

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu. Najstarsze zoo w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 05:45
158 lat temu, 10 lipca 1865 roku, oficjalnie otwarto wrocławski Ogród Zoologiczny
Dawna restauracja (ob. terrarium) we wrocławskim zoo
Dawna restauracja (ob. terrarium) we wrocławskim zooFoto: Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego/dp

Menażeria ówczesnego ogrodu obejmowała głównie daniele, lamy, niedźwiedzie, sarny, egzotyczne strusie czy wielbłądy, ale też wilki i jedna zebra. Wszystkich okazów w chwili otwarcia było 189, z czego większość stanowiły dary mieszkańców Wrocławia - choćby w formie finansowania zakupów w innych europejskich placówkach tego rodzaju.

Obecnie ten słynny Ogród Zoologiczny, najstarszy w Polsce, jest trzecim ogrodem tego typu na świcie, a piątym najchętniej odwiedzanym w Europie. Co ciekawe, ogród zanotował rekord dziennych odwiedzin w liczbie 28 300 odwiedzin. To trzecie miejsce na świecie związane jest z liczbą zwierząt - ponad 10 500 z 1132 gatunków, i to nie wliczając bezkręgowców.

Wrocławskie ZOO znajdziemy obecnie przy ulicy Wróblewskiego 1-5 i jest ono pełne zabytkowych rozwiązań wystawienniczych. W czasach powstawania ogrodu tereny Parku Szczytnickiego, w sąsiedztwie torów wyścigów konnych, były niezamieszkałe i dość odległe dla ówczesnych mieszkańców miasta, a dotrzeć tam można było specjalnymi omnibusami lub odrzańskimi statkami.

Projekt Ogrodu przede wszystkim przypisywany jest niemieckiemu architektowi Karlowi Schmidtowi, choć pierwsze jego plany wyszły spod ręki Karla Lüdeckego, równie znanego niemieckiego architekta. W okresie pierwszych lat działalności, kiedy przebudowywano i dobudowywano murowane zabudowania Ogrodu swój znaczący udział zaznaczył równie znany niemiecki architekt Albert Grau. W początkach działania tej placówki były to przede wszystkim szopy i stajnie, których obecna forma tworzyła się latami. Dopiero po kilku latach powstały pierwsze zabezpieczone wybiegi dla zwierząt wraz z odpowiednio przygotowanymi pawilonami wystawienniczymi. Warto też dodać, że w pierwszych latach działania Ogrodu jego dyrektorem był niemiecki lekarz Franz Schlegel, który ponad czterokrotnie zwiększył liczbę prezentowanych zwierząt w okresie pierwszej dekady działania instytucji.

Zwierzęta we wrocławskim zoo w XIX wieku. Fot.: Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego Zwierzęta we wrocławskim zoo w XIX wieku. Fot.: Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu działa od chwili powstania do czasów obecnych z jedynie dwiema krótkimi przerwami: pierwszą w okresie początków lat 20. XX wieku, po I wojnie światowej, kiedy to miasto było bardzo ubogie i nie miało środków do prowadzenia Ogrodu, a także zaraz po II wojnie światowej (do roku 1948) kiedy w wyniku oblężenia Wrocławia zwierzęta zostały zlikwidowane.

Powojenne działania władz doprowadziły do odbudowy Ogrodu, a jego ponowne otwarcie nastąpiło 18 lipca 1948 r. w ramach Wystawy Ziem Odzyskanych. Zaprezentowano wtedy 150 zwierząt z 60 gatunków. W większości były to zwierzęta zachowane z wojennej pożogi i likwidacji okresu oblężenia. Co ciekawe, pierwszym powojennym dyrektorem był teatrolog Karol Łukaszewicz. Jednak to inżynier Antoni Gucwiński, wraz z żoną Hanną, stali za powojennym, wieloletnim sukcesie funkcjonowania tego Ogrodu. Poznaliśmy ich choćby w telewizyjnym programu "Z kamerą wśród zwierząt", który emitowany był od 1971 aż do 2002 roku i gromadził przed odbiornikami rzesze widzów w niedzielne popołudnie.

Oczywiście w Ogrodzie najważniejszymi bohaterami są prezentowane zwierzęta, dla których niebagatelne znaczenie ma miejsce ich życia, pomieszczenia chowu i wybiegi, a wszystkie te miejsca są także w ciekawej formie architektonicznej o charakterze zabytkowych zabudowań i po powojennej odbudowie z zachowanymi pierwotnymi formami. Znajdziemy tu tak wspaniałe budowle jak choćby główna brama wejściowa, będąca parafrazą berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Równie okazała jest Baszta Niedźwiedzi, biorąca swoją nazwę od zwierząt, które prezentowane były tam w początkach istnienia Ogrodu. Później pojawiły się tam dziki i wilki, a teraz przedstawiane są sowy. Warto też zwrócić uwagę na Dom Dużych Drapieżców - czyli dużych kotowatych, które w obecnych czasach przeprowadzane są na nowsze wybiegi. Równie starym budynkiem jest Słoniarnia, która przez cały czas istnienia nie zmieniła swojego przeznaczenia i także dzisiaj można podziwiać w niej słonie, hipopotamy i nosorożce, a także tapiry anta. Równie zabytkowy jest budynek restauracji kiedyś, a obecnie herpetarium z różnego rodzaju gadami i płazami. Swoje przeznaczenie od początku istnienia zachował mauretański w stylu Pawilon Małp... choć wiele okazów prezentowanych jest obecnie w nowszych pawilonach i wybiegach.

PP

Zobacz więcej na temat: HISTORIA ZOO Wrocław
Czytaj także

Jan Żabiński. Jego zoo było azylem dla ludzi i zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 05:46
- Na świecie jego nazwisko w kołach dyrektorów ogrodów zoologicznych jest do dzisiaj swoistą świętością. Ja jego imię powinienem wymawiać na stojąco - mówił o Janie Żabińskim Antoni Gucwiński, wieloletni dyrektor Wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie zoo - jego powstanie dyrektor przypłacił życiem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 05:38
14 czerwca 1927 roku, warszawski magistrat przyjął uchwałę o utworzeniu na Pradze Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Już w 1929 roku warszawskie zoo zakwalifikowane zostało do przodujących ogrodów zoologicznych na świecie.
rozwiń zwiń