Historia

Elżbieta II wręcza jałmużnę

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2011 12:00
Do otrzymania jałmużny typowana jest jednakowa liczba mężczyzn i kobiet, odpowiadająca wiekowi monarchy.

Elżbieta II nagrodziła w czwartek w Opactwie Westminsterskim 85 mężczyzn i 85 kobiet za pracę społeczną, wręczając im w formie symbolicznej jałmużny pamiątkowe srebrne monety, tradycyjnie bite z okazji Wielkiego Czwartku.

Zgodnie z tradycją udokumentowaną od 1210 roku, a najprawdopodobniej sięgającą nawet VII wieku, brytyjski monarcha w Wielki Czwartek odwiedza któreś z miast, uczestniczy w uroczystym nabożeństwie w miejscowej katedrze i daje jałmużnę poddanym wskazanym mu przez Kościół.
Tym razem Wielki Czwartek przypadł w dniu 85. urodzin brytyjskiej królowej. Ta zbieżność dat wystąpiła po raz pierwszy w okresie jej blisko 60-letniego panowania.
Elżbietę II, ubraną w turkusowy kostium i kapelusz w tym samym kolorze, powitali na zewnątrz londyńskiego opactwa hierarchowie Kościoła anglikańskiego. Jej wejście do dwunastowiecznej świątyni oznajmili trębacze.

Do otrzymania jałmużny corocznie typowana jest jednakowa liczba mężczyzn i kobiet, odpowiadająca wiekowi monarchy. Elżbieta II ukończyła 85 lat, a zatem jałmużnę (maundy money od łac. mandatum) tym razem otrzymało łącznie 170 osób. Każdej z nich monarchini osobiście wręczyła dwie aksamitne sakiewki.

W pierwszej, białej sakiewce znajdują się specjalnie bite na tę okazję srebrne monety 1, 2, 3 i 4-pensowe o łącznym nominale 85 pensów, tak by nominalna wartość odpowiadała wiekowi panującego. Liczba monet musi odpowiadać liczbie lat na tronie. Monety są prawnym środkiem płatniczym. Mają też dużą wartość kolekcjonerską.
Druga, czerwona sakiewka zawiera monety okolicznościowe wybite w ostatnim roku. Tym razem była to moneta o nominale 50 pensów z okazji igrzysk olimpijskich w 2012 r. w Londynie oraz druga pięciofuntowa - upamiętniająca 90. urodziny księcia Edynburga Filipa, małżonka królowej. Czerwona sakiewka zastąpiła zwyczaj wręczania ubogim przez monarchę jałmużny w formie odzieży i żywności.

Nagrodzeni kwitowali przyjęcie sakiewek dygnięciem w przypadku kobiet i skłonem głowy w przypadku mężczyzn. Sakiewki niósł na wielkiej tacy ubrany w paradny strój żołnierz królewskiej straży przybocznej.

Osoby, które otrzymały jałmużnę zostały wytypowane tym razem przez biskupów Gibraltaru i Isle of Man oraz przez dziekana Opactwa Westminsterskiego. Oni też witali Elżbietę II przed wejściem do Opactwa i odprawili okolicznościowe nabożeństwo.
Uroczystość była okazją do przetestowania kamer, oświetlenia i nagłośnienia przed ślubem wnuka Elżbiety II, księcia Williama, z Kate Middleton. Odbędzie się on 29 kwietnia właśnie w Opactwie Westminsterskim.

(pd)

Czytaj także

Elżbieta II w pływającym bunkrze

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 09:00
Na wypadek ataku nuklearnego królowa miała otrzymać specjalną ochronę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjską królową dotknął kryzys

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 12:04
Dwór królowej Elżbiety II starał się o pomoc przeznaczoną dla instytucji publicznych, jak szkoły czy szpitale.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Brytyjska królowa na Facebooku

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 08:29
Pałac Buckingham już w niedzielę ujawnił, czego można się spodziewać, odwiedzając jej stronę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listopad 1951

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 09:45
Pierwsze bezpośrednie połączenie telefoniczne w Wielkiej Brytanii oraz rozpoczęcie produkcji samochodu warszawa w Warszawie zdominowały wydarzenia tego miesiąca.
rozwiń zwiń