Archeolodzy prowadzący wykopaliska na stanowisku z czasów rzymskich w Walii odkryli pozostałości drewnianych umocnień rzymskiego fortu z I wieku - informuje serwis internetowy BBC News.
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych prowadzonych na stanowisku archeologicznym w mieście Neath, w hrabstwie Neath Port Talbot w południowej Walii.
W latach 50. XX wieku na niezabudowanych terenach miejscowej szkoły archeolodzy odkryli pozostałości kamiennych umocnień rzymskiego fortu Nidum, który - zdaniem naukowców - obsadzony był załogą złożoną z żołnierzy rzymskich wojsk pomocniczych, w których służba była mniej prestiżowa niż w legionach. Nowego odkrycia dokonali archeolodzy z Powiernictwa Archeologicznego Glamorgan/Gwent, którym władze hrabstwa zleciły zbadanie terenu przed planowaną rozbudową pomieszczeń szkoły.
Nieoczekiwanie naukowcy odkryli pozostałości drewnianych umocnień z I wieku, z wczesnego okresu fortu Nidum, w których skład wchodziły wały obronne, palisada i wieża, których łączna szerokość wynosiła ponad 12 metrów.
Drewniane umocnienia rzymskiego fortu - których konstrukcja jest typowa dla okresu 200-300 lat późniejszego - są pierwszym znaleziskiem tego rodzaju, pochodzącym z I wieku w Wielkiej Brytanii.
Na początku II wieku fort Nidum był przebudowany, a jego kamienne umocnienia zostały nieco przesunięte w stosunku do pierwotnej lokalizacji drewnianych fortyfikacji.
Według archeologów, ślady pozostawione przez Rzymian na stanowisku wskazują, że fort Nidum był obsadzony przez załogę przynajmniej do końca III wieku.