Historia

Hugo Kapet - ojciec niezależności Francji

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2015 06:00
- Hugo Kapet był jednym z tych, którzy nie dopuścili do wielkiego zjednoczenia pod berłem cesarskim całej Europy – mówił o stosunku króla Francji do uniwersalistycznej koncepcji Ottona III prof. Marek Barański na antenie Polskiego Radia.
Audio
  • Audycja Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie" poświęcona postaci Hugona Kapeta z prof. Wojciecha Fałkowskiego i prof. Marka Barańskiego (PR 6.02.2002)
Hugo Kapet, źr. Wikimedia Commonsdp
Hugo Kapet, źr. Wikimedia Commons/dp

24 października 996 zmarł Hugo Kapet, król Francji, założyciel dynastii Kapetyngów.

Państwo zachodzniofrankijskie na przełomiej IX i X wieku było areną ciągłych walk o władzę. Przedstawiciele dynastii Karolingów, prawomocnie zasiadający na tronie, nie odznaczali się wybitnym talentem przywódczym. Ich przeciwieństwem byli Odon i jego brat Robert wywodzący się z możnowładczego, paryskiego rodu. Obaj odznaczali się dużymi umiejętnościami i ambicją, co wyniosło ich na tron zachodniofrankijski. Ambicja nie wystarczyła i na kolejne dwa pokolenia na tronie zasiedli Karolingowie.

Wyczekana władza

- Prestiż rodu, jego oparcie w starej i wielkiej tradycji, było mocne. Mimo to, zarówno ojciec Hugona Kapeta, Hugon Wielki, jak i on sam wiedzieli, że muszą jeszcze wytrzymać – mówił prof. Wojciech Falkowski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Na historycznej wokandzie". Posłuchaj audycji.

Hugo Kapet, hrabia Paryża, nie próżnował jednak. Powoli i skutecznie budował swoją pozycję na dworze Karolingów.

- Czekał bardzo długo, czekał 30 lat, jako głowa rodu i główny polityk sceny frankijskiej –mówił prof. Wojciech Falkowski. - Wiedział, że jego prawo do sięgnięcia po tron może zostać łatwo zanegowane. Kontentował się posiadaniem władzy zakulisowej i był niewątpliwie pierwszym politykiem tej epoki, ważniejszym, niż król.

Wyboru na króla Francji doczekał w roku 987. Możni, po niespodziewanej śmierci Ludwika V, stanęli przed wyborem: Hugo Kapet, czy Karol z Lotaryngii, który był przedstawicielem dynastii Karolingów. Decydujący głos miał mieć biskup Adalberon, forsujący koncepcję przywrócenia Imperium Rzymskiego.

Dwie wizje Europy

Biskup spodziewał się, że wybór Hugo ułatwi realizację koncepcji paneuropejskiego imperium jako federacji królestw pod berłem Ottona. Spodziewał się, że rozsądny Kapet będzie bardziej skłonny wizji Europy jako federacji królestw uznających zwierzchność cesarza, niż potomek Karola Wielkiego. Nie mógł mylić się bardziej.

- Hugo chciał stworzyć Europę na wzór Karoliński z sobą jako cesarzem – mówił prof. Wojciech Falkowski.

W nigdy niezrealizowanej koncepcji Kapeta pozostałe królestwa Europy miały być Frankom podporządkowane w większym zakresie, niż to przewidywał plan uniwersalistyczny z Ottonem jako cesarzem.

- Hugo Kapet do samego końca, do śmierci w 996 roku był niezależny od cesarza i  - co więcej – jego potomkowie też – mówił prof. Marek Barański

Następcy Kapeta - z głównej i bocznych linii rodu – panowali we Francji aż do XIX wieku.

bm

Czytaj także

Przekleństwo templariuszy rzucone na papieża i króla

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 05:35
18 marca 1314 roku w Paryżu spłonęli na stosie przełożeni zakonu templariuszy, w tym jego ostatni wielki mistrz Jakub de Molay. Przekleństwo rzucone przez objętego płomieniami rycerza spełniło się bardzo szybko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legenda Karola Wielkiego

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 05:00
25 grudnia 800 odbyła się koronacja króla Franków Karola Wielkiego - niezwykłego polityka i wizjonera - na Świętego Cesarza Rzymskiego. W jakim stopniu jego ideały zjednoczonej Europy realizowane są współcześnie?
rozwiń zwiń