Historia

Człowiek, który zjednoczył Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 07:00
Nazywa się go kanclerzem zjednoczenia, choć większość jego rządów przypadała na czasy, gdy obok siebie funkcjonowały dwa oddzielne państwa niemieckie.
Audio
  • Epoka Kohla - aud. z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Niemiec", komentarz prof. Janusza Stefanowicza (27.04.1998)
  • Plan zjednoczenia Niemiec - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (02.12.1989)
  • Kohl o integracji Europy - fragm. aud. "7 dni w kraju i na świecie" (26.11.1994)
Kanclerz Helmut Kohl, PAPDPA
Kanclerz Helmut Kohl, PAP/DPAFoto: Holger Hollemann

4 października 1982 roku Helmut Kohl został kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec. Urząd ten sprawował ponad 25 lat, najdłużej ze wszystkich polityków, którzy zajmowali to stanowisko.

Urodził się 3 kwietnia 1930 roku w Ludwigshafen nad Renem w rodzinie mieszczańskiej. Jego starszy brat zginął na froncie; on też dostał powołanie do wojska, ale wojna się kończyła i nie zdążył wyruszyć do walki. W 1950 podjął studia prawnicze we Frankfurcie nad Menem, ale rok później przeniósł się na uniwersytet w Haidelbergu, by podjąć naukę na wydziale historii i nauk politycznych. Tu też zdobył tytuł doktora.

Polityką interesował się od wczesnej młodości. Do CDU wstąpił, będąc jeszcze uczniem. Przez lata piął się po szczeblach kariery, obejmując coraz wyższe stanowiska w partii w Nadrenii-Palatynacie. Członkiem zarządu federalnego CDU został w 1966 roku, a trzy lata później wybrano go wiceprzewodniczącym Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

Urząd kanclerski pełnił od 1982 roku. W czasie swych rządów Kohl starał się poprawić relacje z Francją. We wrześniu 1984 spotkał się z prezydentem Francois Mitterrandem w miejscu bitwy pod Verdun, aby wspólnie złożyć hołd pamięci poległych podczas obydwu wojen światowych. Zdjęcie ich długiego uścisku dłoń stało się sławne jako symbol niemiecko-francuskiego pojednania. Do historii przeszła też wizyta niemieckiego kanclerza w Izraelu. W czasie swego przemówienia w Knessecie użył wobec Izraelczyków stwierdzenia pochodzącego od Güntera Gausa o "łasce późnego urodzenia".

- Wielkim dokonaniem Kohla było zjednoczenie Niemiec, drugim:  pojednanie z Polską - mówił profesor Janusz Stefanowicz w audycji Agnieszki Steckiej z cyklu ”Dźwiękowy przewodnik po najnowszej historii Niemiec” nadanej w Polskim Radiu 27 kwietnia 1998 roku. - Tak jak Adenauer modlił się w Akwizgranie z prezydentem Charles’em de Gaulle’em, tak w Krzyżowej z premierem Mazowieckim modlił się Helmut Kohl.

Wielką zasługą kanclerza było podpisanie układu o uznaniu granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Dużą rolę w przyjęciu tego dokumentu przez Bundestag odegrał też ówczesny minister spraw zagranicznych, Hans-Dietrich Genscher.  - Potwierdzenie istniejącej granicy to suwerenna decyzja Niemców, nie została nam ona przez nikogo narzucona - mówił.

Helmut Kohl ustąpił po przegranych przez koalicję chrześcijańsko-liberalną wyborach. Prezydent Roman Herzog zdymisjonował kanclerza 26 października 1998 roku.

Posłuchaj, jaka rolę odegrał w najnowszych dziejach Niemiec kanclerz Helmut Kohl.

Więcej dźwięków na jego temat znajdziesz na stronach serwisu ”Radia Wolności”>>>