Historia

11 lipca

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 00:00
Rzeź wołyńska.
Fragment okładki książki Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła. Konflikt polsko - ukraiński 1943-1947
Fragment okładki książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko - ukraiński 1943-1947"Foto: mat. promocyjne

1405 - Chiński admirał Zheng He na czele armady liczącej 208 okrętów i 28 tysięcy marynarzy rozpoczął cykl wypraw morskich, w czasie których zbadał: południowo-wschodnią Azję, wybrzeże Oceanu Indyjskiego, Zatokę Perską, wyprawy trwały prawie 28 lat.

1593 - Zmarł Giuseppe Arcimboldo, włoski malarz okresu manieryzmu. Tworzył w oryginalny i ekscentryczny sposób portrety i kompozycje figuralne o treści rodzajowej lub alegorycznej. Składały się elementy martwej natury, ułożone w obraz twarzy lub sceny. Pracował na dworach w Pradze, Wiedniu i Mediolanie. Urodził się w 1527 roku.

1657 - Urodził się Fryderyk I Hohenzollern, pierwszy król pruski, koronowany w 1701 roku. Włączył Brandenburgię do Prus, doprowadził do budowy rezydencji w Berlinie, dokąd przeniósł stolicę państwa z Królewca. Dał się poznać jako mecenas kultury i sztuki.Zmarł 25 lutego1713 roku.

1697 - Urodził się Jean-Baptiste Bourguignon d’Anville, francuski geograf i kartograf. Zmarł 28 stycznia 1782 roku.

1732 - Urodził się Joseph Lalande, francuski astronom, dyrektor obserwatorium w Paryżu. Opracował tablice ruchu planet i katalog 47 tysięcy gwiazd. Napisał wiele podręczników astronomicznych. Zmarł w 1807 roku.  

1772 - Urodził się John Baildon, szkocki inżynier, przemysłowiec, uważany za ojca współczesnego hutnictwa żelaza. Pracował na terenie Polski przy budowie Królewskiej Huty w Chorzowie, współprojektował Kanał Kłodnicki. Zmarł  7 sierpnia 1846 roku.

1778 - W Teatrze Radziwiłłowskim w Warszawie odbyła się prapremiera "Nędzy uszczęśliwionej", pierwszej opery polskiej z muzyką Macieja Kamieńskiego i librettem Wojciecha Bogusławskiego, według komedii Franciszka Bohomolca pod tytułem "Kantata". Data ta została uznana za narodziny polskiej opery narodowej.

1804 - Zmarł Aleksander Hamilton, amerykański polityk, zwolennik władzy federalnej. Dążył do zjednoczenia stanów pod władzą silnego rządu. Uporządkował finanse federacji - założył Bank Stanów Zjednoczonych. Zginął w pojedynku z wiceprezydentem USA Aaronem Burrem.   

1896 - Urodził się Ludwik Fleck, mikrobiolog, specjalista w dziedzinie bakteriologii, immunologii i hematologii. Prowadził badania nad mechanizmami odpornościowymi, zajmował się również filozofią nauki, uważany jest za prekursora programu socjologii wiedzy, rozwijanego przez Szkołę Edynburską od połowy lat 70. Zmarł 5 czerwca 1961 roku. 115 rocznica

1881 - Urodził się Jan Włodzimierz Szembek, dyplomata, poseł w Budapeszcie, Brukseli, Bukareszcie, autor dzienników "Dziennik Szembeka. Dokument polityki sanacyjnej", "Diariusz i teki Jana Szembeka". W Warszawie znajduje się plac jego imienia. Zmarł 9 sierpnia 1945 roku. 130 rocznica.

1838 - Urodził się Wojciech Kętrzyński, historyk, etnograf i publicysta pochodzenia niemieckiego, dyrektor Zakładu Naukowego imienia Ossolińskich we Lwowie, działacz mazurski, autor wielu prac naukowych poświęconych problematyce prusko-mazurskiej, między innymi "Szkice Prus Wschodnich", "O ludności polskiej w Prusiech niegdyś krzyżackich".  Zmarł 15 stycznia 1918 roku.  

1838 - Urodził się Rafał Maszkowski, skrzypek i dyrygent, koncertmistrz orkiestry symfonicznej w Colmar, Hamburgu i Koblencji. Od 1890 roku kierował orkiestrą Wrocławskiego Towarzystwa Muzycznego. Zmarł 14 marca 1901 roku.  

1899 - Fabbrica Italiana di Automobili w Turynie wypuściła pierwszy samochód osobowy zaprojektowany przez konstruktora Aristide Faccioli. Obecnie znana z produkcji pod swoją marką popularnych samochodów osobowych i dostawczych.

1916 - Urodził się Aleksandr Prochorow, radziecki fizyk, autor prac z zakresu elektroniki kwantowej. Laureat nagrody Nobla w 1964 roku wraz z CharlesemTownsem w dziedzinie fizyki. Zmarł 8 stycznia 2002 roku. 95 rocznica

1916 - Zmarł Rik Wouters, belgijski malarz, rzeźbiarz i grafik, przedstawiciel impresjonizmu. Malował portrety, martwą naturę i kwiaty.  Urodził sie 21 sierpnia1882 roku. 95 rocznica

1920 - Odbył się plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu. Zgodnie z traktatem wersalskim, miał określić przynależność tych ziem do Polski. Zdecydowana większość opowiedziała się za przynależnością terenów plebiscytowych do Niemiec - Polsce przyznano na obszarze mazurskim tylko 3 gminy, na warmińskim 5, a granicę polsko-niemiecką ustalono wzdłuż Wisły po jej wschodnim brzegu. Było to spowodowane działalnością propagandy niemieckiej, podkreślającej niebezpieczeństwo, które niosła przynależność do Polski, będącej w stanie wojny z Rosją Radziecką.

1921 - Rocznica zwycięstwa rewolucji ludowej w Mongolii. Tego dnia jest tam obchodzone święto narodowe. 90 rocznica

1923 - Urodził się Richard Pipes, amerykański historyk, polskiego pochodzenia, sowietolog, specjalizował się w historii Rosji, doradca prezydenta USA Ronalda Reagana między innymi do spraw Rosji i Europy Środkowej, autor kilkunastu książek poświęconych historii Rosji i Związku Radzieckiego, międz innymi: "Rosja carów", "Rosja bolszewików", "Rewolucja rosyjska".  

1930 - Urodził się Daniel Szczechura, plastyk i reżyser filmów animowanych, współzałożyciel warszawskiego teatru STS, wykładowca warszawskiej ASP, członek - współzałożyciel Stowarzyszenia Filmowców Polskich, twórca filmów: "Maszyna", "Fotel", "Karol", "Podróż", "Wykres", "Hobby".

1932 - W Belgii rozpoczął się strajk 150 tysięcy górników. Doszło do zamieszek i starć z żandarmerią. Rozgniewani górnicy zniszczyli Dom Ludowy w Charleroi.

1934 - Urodził się Giorgio Armani, światowej sławy włoski kreator mody, założył własną firmę, szybko zyskując wielki rozgłos. Obecnie nazwisko Armaniego widnieje na ekskluzywnej odzieży i perfumach znanych na całym świecie.

1937 - Zmarł George Gershwin, amerykański kompozytor i pianista, który łączył elementy muzyki murzyńskiej, jazzu i współczesnych tańców. Twórca: "Błękitnej Rapsodii", opery  "Porgy and Bess", "Amerykanina w Paryżu" oraz muzyki do rewii i komedii filmowych. Urodził się 26 września 1898 roku.

1941- Urodził się Wiesław Aleksander Niewęgłowski, ksiądz, poeta, publicysta. Z jego inicjatywy powstały Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej oraz Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, któremu przewodniczy od 1978 r., autor prac "Między ziemią a niebem", "Koniec nici złotej". 70 rocznica

1943 - W ramach czystek etnicznych, oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii działając z zaskoczenia, zaatakowały wsie i osiedla polskie w trzech powiatach: kowalskim, horochowskim i włodzimierskim. Większość mieszkańców zamordowano, wsie - ograbiono i spalono. W akcji, nazwanej przez historyków "rzeź wołyńska" (1942 -1944), wymordowano około 60 tysięcy Polaków.

1946 - Urodził się Michał Tarkowski, aktor, scenarzysta i reżyser; współtwórca w latach 70., razem z Januszem Weissen i Jackiem Kleyffem, grupy kabaretowej "Salon Niezależnych". Wystepował także w filmach: "Człowiek z marmuru", "Wodzirej", "Bohater roku". 65 rocznica

1953 - Zniesiono stan wyjątkowy w NRD i Berlinie Wschodnim, wprowadzony przez radzieckie dowództwo wojskowe 17 czerwca 1953 roku, po wielkich manifestacjach robotniczych przeciw komunistom.

1954 - Urodziła się Ilona Łepkowska, scenarzystka, autorka scenariuszy między innymi do filmów: "Och Karol", "Galimatias, czyli kogel mogel II", "Klan", "M jak miłość", "Na dobre i na złe", "Nigdy w życiu".

1959 - Urodziła się Susanne Vega, amerykańska piosenkarka folkowa i folk rockowa, kompozytorka i autorka tekstów piosenek. Stała się piosenkarką światowej sławy dzięki swym poetyckim balladom nawiązującym do tradycji folku i jazzu. 

1971 - Urodził się Piotr Kraśko, dziennikarz i prezenter telewizyjny. Od maja 2008 r. prowadzi główne wydanie Wiadomości TVP1, korespondent w Rzymie i Waszyngtonie. Relacjonował m.in. pielgrzymki papieża Jana Pawła II, katastrofalne tsunami w Azji w 2004, katastrofę smoleńską. 40 rocznica.

1974 - Zmarł Pär Lagerkvist, szwedzki poeta, prozaik i dramaturg, znany z antyfaszystowskich poglądów, czemu wielokrotnie dawał wyraz, między innymi w dramacie "Człowiek bez duszy" i w zbiorze wierszy "Pieśń i walka". Światową sławę przyniosła mu osnuta na motywach ewangelicznych powieść "Barabasz". W 1951 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Urodził się 23 maja 1891 roku. 

1980 - Zmarł Zygmunt Berling, generał. W latach 1941 -1942 służył w armii generała Andersa. W 1943 roku współorganizował I Dywizję Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki, którą potem dowodził. Od 1944 był dowódcą I Armii Polskiej w ZSRR, a następnie I Armii Wojska Polskiego. Urodził się 27 czerwca 1896 roku.

1980 - Zmarł Bolesław Woytowicz, kompozytor, pianista i pedagog - wykładał grę na fortepianie i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, koncertował od 1924 roku, z wojenną przerwą, do 1974 roku, kiedy to poświęcił się całkowicie pracy pedagogicznej i komponowaniu. Urodził się 5 grudnia1899 roku.

1989 - Zmarł Laurence Olivier, angielski aktor i reżyser teatralny, producent. Wystąpił w ponad 100 filmach, między innymi: "Wichrowe wzgórza", "Opera żebracza", "Bitwa o Anglię", "Książę i aktoreczka", "Maratończyk". Za trylogię szekspirowską "Henryk V", "Hamlet" i "Ryszard III" otrzymał dwa Oscary. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych angielskich aktorów i reżyserów XX wieku. Urodził się 22 maja 1907 roku.

1996 - Amerykańska sonda kosmiczna "Galileo" przesłała na Ziemię wykonane z bliska zdjęcia jednego z księżyców Jowisza-Ganimedesa. 15 rocznica

1996 - Polska została przyjęta do OECD - Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. 15 rocznica 

2001 - Zmarła Wanda Modlibowska, oficer lotnictw, szybownik, pilot eskadry sztabowej we wrześniu 1939 r., pierwsza emisariuszka Rządu RP w 1940 r. wysłana do okupowanej Polski, żołnierz AK, uczestniczka Powstania Warszawskiego; rekordzistka świata w sporcie szybowcowym z 1937 r . Urodziła się 19 listopada 1909 roku. 10 rocznica

2004 - Zmarł Laurance Rockefeller, amerykański finansjer, mecenas sztuki, filantrop. Przekazywał wielkie sumy na cele medyczne, w tym na walkę z rakiem, a także na ochronę środowiska. Był doradcą do spraw ekologii wszystkich amerykańskich prezydentów, począwszy od Dwighta Eisenhowera.  

2005 - Zmarł Ireneusz Opacki, literaturoznawca, prorektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, uważany za twórcę nowoczesnej polonistyki na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. Urodził się 5 sierpnia 1933 roku.

2005 - Zmarła Klára Jarunková, słowacka pisarka, publicystka, autorka literatury dziecięcej i młodzieżowej: "Jedynaczka", "Brat milczącego Wilka", "Mściciel", jej powieści poruszają interesujące młodzież problemy - miłość, przyjaźń i tęsknotę za romantyczną przygodą. Urodziła się 28 kwietnia 1922 roku.

2008 - Zmarł Michael Ellis de Bakey, amerykański kardiochirurg. Był pionierem chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii. Jako pierwszy, w 1952 roku, przeprowadził operację wszczepienia bypassów. Przyczynił się do powstania ponad 70 różnych przyrządów chirurgicznych. Przeprowadził ponad 50 tysięcy operacji chirurgicznych a wśród jego pacjentów był książę Windsoru, szach Iranu, jordański król Husajn oraz amerykańscy prezydenci Kennedy, Johnson i Nixon.

2009 - Zmarł Andrzej Tylczyński, dziennikarz, tłumacz, satyryk, autor tekstów piosenek, z których wiele stało się przebojami: "Kochać", "Motylem jestem", "Dzisiaj, jutro, zawsze", "Znad białych wydm". Urodził sie 1 stycznia 1925 roku.