Historia

Premier Izraela i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 06:00
W 1942 roku dołączył do Armii Polskiej formowanej na terenie ZSRR przez generała Władysława Andersa, z którą przybył w 1943 do Palestyny.
Audio
Menachem Begin
Menachem BeginFoto: wikipedia

Mija 20. rocznica śmierci Menachema Begina, izraelskiego polityka, twórcy partii Likud, premiera Izraela w latach 1977 - 1983, laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 1978 roku, którą otrzymał wraz z egipskim prezydentem Anwarem Sadatem za podpisanie pokojowego układu w Camp David.

Menachem Begin  zmarł 9 marca 1992 roku. Był pierwszym prawicowym szefem rządu izraelskiego w historii państwa Izrael. W 1981 roku podjął kontrowersyjną decyzję o zbombardowaniu i zniszczeniu przez izraelskie lotnictwo wojskowe irackiego ośrodka nuklearnego w Osirak w pobliżu Bagdadu. Przez cały okres swoich rządów, Begin był zwolennikiem zwalczania Organizacji Wyzwolenia Palestyny, stosującej terroryzm, która operowała z baz położonych w Libanie.

W 1982 roku, licząc na zniszczenie baz OWP, zdecydował się na rozpoczęcie inwazji zbrojnej na Liban, noszącej nazwę "Pokój dla Glilei". W miarę narastania strat izraelskich oraz pod wpływem wydarzeń w obozach Sabra i Satila, za które obarczono odpowiedzialnością Begina, coraz większe znaczenie miały protesty społeczeństwa izraelskiego przeciwko rządowi. Rola wojska Izraela w tej masakrze jest obiektem kontrowersji. Podstawowy zarzut kierowany pod adresem armii izraelskiej dotyczył jej bierności podczas tych wydarzeń i nie zapobieżenia masakry uchodźców palestyńskich w Libanie dokonanej przez libańskie maronickie oddziały. W 1983 roku Menachem Begin ustąpił z urzędu premiera i wycofał się z życia politycznego.

Urodził się w 1913 roku w Brześciu. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. 1939 roku po zajęciu Warszawy przez wojska niemieckie zbiegł do Wilna. W 1942 roku dołączył do Armii Polskiej formowanej na terenie ZSRR przez generała Władysława Andersa, z którą przybył w 1943 do Palestyny. Tam stanął na czele organizacji paramilitarnej Irgun Cwai.

Jako zwolennik terroryzmu był odpowiedzialny za krwawe akcje, w tym zamachy bombowe, dokonane przez Irgun. Był przywódcą opozycji w Knesecie, później przywódcą bloku partii prawicowych Likud.

Czytaj także

Z Brześcia do Palestyny

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 06:00
Menachem Begin po wielomiesięcznych przesłuchaniach, został skazany na osiem lat łagru na Syberii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum poświęcone Żydom w białoruskim Brześciu

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2011 12:57
Eksponaty zaczęto zbierać od 2009 roku. Większość pochodzi od mieszkańców oraz emigrantów z Brześcia, żyjących teraz w USA, Izraelu i Argentynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Menachem Begin premierem Izraela

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2011 10:18
Jest maj 1977 roku. W Izraelu odbywają się wybory powszechne, które kończą 29 letni okres rządów lewicowej Partii Pracy kierowanej przez Icchaka Rabina. Zwycięża prawicowy Likud.
rozwiń zwiń