W latach 80. był bardem "Solidarności", śpiewał autorskie piosenki, w których odwoływał się do tradycyjnych wartości i symboli narodowych oraz krytykował socjalistyczne władze. Jego ballady i piosenki, śpiewane w podziemiu, w więzieniach, na pielgrzymkach i podczas strajków, stały się swoistym symbolem naszej drogi do wolności.
Ogromną popularność przyniosła mu pieśń "Mury", która nawiązywała do utworu katalońskiego barda Lluisa Llacha.
PROGRAMY JACKA KACZMARSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI
W 2000 roku Jacek Kaczmarski otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości powiedział, że odznaczenie jest dla niego formą podziękowania za 25. lat pracy twórczej.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Od 1981 roku Jacek Kaczmarski przebywał na emigracji, dużo koncertował w Europie i Ameryce. Po upadku PRL wrócił do kraju. Od 1995 roku przez kilka lat mieszkał w Australii, skąd przyjeżdżał do Polski na koncerty i promocje kolejnych płyt.
Pod koniec lat 90. podczas uroczystego koncertu otrzymał symboliczne odznaczenie "Zasłużony Działacz Kultury". Wspominał wówczas lata 80., kiedy pracował w Radiu Wolna Europa.
Twórczość Kaczmarskiego znalazła się na wielu płytach. Są wśród nich: "Mury", "Raj", "Wojna Postu z Karnawałem", "Mimochodem". Jego wczesne programy poetycko-muzyczne powstały w wyniku współpracy z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Z tym ostatnim nagrał także album "Sarmatia".
Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku. W latach 70. studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wtedy też miał miejsce jego debiut artystyczny. Trzykrotnie zdobywał nagrody Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. W latach 90. pisał również książki, często zawierające obszerny wątek autobiograficzny, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W 2001 roku został wydany "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. W 2002 roku u Jacka Kaczmarskiego wykryto raka krtani. Zmarł 10 kwietnia 2004 roku w gdańskim szpitalu na Zaspie .
IAR, pd, gs