Historia

"Wilcze tropy" - IPN przywraca pamięć o żołnierzach wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 11:00
Wiosna 1944 roku. Nad Bugiem, niedaleko wsi Mężenin, miejscowy dowódca Armii Krajowej Władysław Łukasiuk "Młot” oraz jego żołnierze wyławiają z rzeki prototyp rakiety V-2 – tak zaczyna się akcja nowego komiksu pt. "Wilcze doły"
Okładka trzeciego zeszytu z komiksowego cyklu Wilcze tropy poświęconego Władysławowi Łukasiukowi ps. Młot
Okładka trzeciego zeszytu z komiksowego cyklu "Wilcze tropy” poświęconego Władysławowi Łukasiukowi ps. Młot

V-2 to nowa broń mająca odwrócić losy przegranej przez Niemców wojny. Zdemontowane elementy tej broni wywiad Armii Krajowej przekaże aliantom. Wkrótce Niemcy zostają wyparci z Polski przez Armię Czerwoną. Dla tak zasłużonych dowódców jak Władysław Łukasiuk ps. Młot nie oznacza to jednak spokoju. Ścigany przez NKWD Łukasiuk podejmuje walkę w obronie swoich bliskich i podkomendnych. Przyrzeka walczyć, dopóki "choć jedna sowiecka noga deptać będzie polską ziemię”.

Czy "Młotowi” uda się uratować podkomendnych schwytanych przez Sowietów? Jak się strzela z PIATA? Co "Młot” opowiedział "Łupaszce” o Wandzie Wasilewskiej? Jak wyglądał atak żołnierzy pod dowództwem Władysława Łukasiuka na Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Siemiatyczach i na most na Bugu we Fronołowie?

Zapraszamy do lektury trzeciego zeszytu z komiksowego cyklu "Wilcze tropy”, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej i poświęconego Żołnierzom Wyklętym. W następnym numerze autorzy projektu przedstawią sylwetkę Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora.

IPN/bs

''

Czytaj także

WiN. Walczyli z sowietyzacją Polski, zostali skazani na śmierć

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 05:50
75 lat temu, 3 lutego 1947 roku, przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie zapadły wyroku w procesie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN. Zapadło siedem wyroków śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w areszcie śledczym na Rakowieckiej?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 08:25
Prezydent Bronisław Komorowski uważa, że w Warszawie w więziennym budynku przy ulicy Rakowieckiej, gdzie dziś mieści się m.in. areszt śledczy, mogłoby powstać Muzeum Żołnierzy Wyklętych - powiedział prezydencki minister Tomasz Nałęcz.
rozwiń zwiń