Jeszcze w tym roku 12 tysięcy pakietów, przeznaczonych dla nauczycieli, zostanie rozesłanych do szkół. Pakiety zawierają miedzy innymi scenariusze lekcji, wybór tekstów dla uczniów oraz dokumenty z czasów wojny.
Celem akcji edukacyjnej jest uświadomienie, że setki tysięcy Polaków ratowały Żydów mimo groźby kary śmierci. IPN oblicza, że aby uratować jednego Żyda, zaangażowanych było średnio 20 Polaków. Około tysiąca Polaków zapłaciło za to życiem.
Akcję edukacyjną prowadzi IPN wspólnie z Narodowym Centrum Kultury. Dyrektor Centrum Krzysztof Dudek podkreślił, że tylko w Polsce ukrywanie Żyda lub podanie mu chleba karane było śmiercią. Konferencja została zorganizowana w 66 rocznicę zamordowania rodziny Kowalskich z Ciepielowa, którzy pomagali Żydom. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja strony zyciezazycie.pl
Pierwsze lekcje historii z wykorzystaniem pakietu przeprowadzono w Liceum imienia Stefana Batorego w Warszawie. Uczniowie mówili, że taka forma edukacji pozwala pokazać te karty naszej historii, z których możemy być dumni. Uczniowie podkreślali jednak, że mówiąc o bohaterach nie należy zapominać o szmalcownikach.
Członek Gminy Żydowskiej i kierownik Centrum Edukacyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich, Piotr Kowalik, powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że Polska powinna upomnieć się o swoich bohaterów, którzy milczeli przez lata. "Mam nadzieję, że w atmosferze otwartej dyskusji, w wolnej Polsce, wreszcie ci bohaterowie zabłysną w pełnym świetle" - powiedział Piotr Kowalik.
(IAR, P.D)