Historia

Księga Pamięci

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 15:33
Księga kapłanów, którzy zginęli z rąk totalitaryzmów jest ciągle otwarta.

2947 nazwisk duchownych, którzy zginęli w obozach zagłady, zostali skazani na śmierć przez reżim komunistyczny lub zostali zamordowani podczas misji, znalazło się w "Księdze Pamięci" przygotowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie.

 "Księga Pamięci" oraz urna z ziemią z miejsc kaźni polskich duchownych zostaną 1 maja złożone w darze na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kapłanów. Wotum trafi do kaplicy Pamięci Narodu im. O. Augustyna Kordeckiego.

Jak mówił rektor tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Jacek Nowak, przygotowanie "Księgi Pamięci" nie było łatwe. "Kapłani, którzy zginęli, zginęli na służbie - w hitlerowskich obozach, w sowieckich łagrach, na zesłaniu na Wschodzie. To także kapłani - misjonarze, którzy ponieśli śmierć męczeńską w obronie wiary" - mówił ks. Nowak.

"O ile lista duchownych zamordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych jest w miarę dokładna, to sporządzenie wykazu pomordowanych na Wschodzie jest bardzo trudne. Mamy więc świadomość, że "Księga Pamięci" jest nadal otwarta, że do niej trzeba będzie dopisywać nazwiska kapłanów i zakonników, o których śmierci poprzez badania historyków dowiemy się w przyszłości" - zaznaczył ks. Nowak.

Alumni i księża przełożeni ręcznie wpisywali na karty księgi ułożone alfabetycznie imiona i nazwiska duchownych, dodając diecezję, z której pochodzili, bądź zgromadzenie zakonne, do którego należeli, oraz rok śmierci.

Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblos przygotowało reprint księgi w stu egzemplarzach, zostały one rozesłane do wszystkich diecezji i do tych zakonów, z których pochodzili upamiętnieni w księdze duchowni. Diecezja tarnowska przygotowała także drugi dar - urnę z ziemią z miejsc naznaczonych męczeństwem polskiego duchowieństwa, m.in. z: Auschwitz - Birkenau, Dachau, Katynia, Moskwy, Norylska i Sachsenhausen.

(PAP)

 

Zobacz więcej na temat: Jasna Góra Moskwa