Do nagrody zgłoszono w tym roku ponad 165 książek wydanych w latach 2010-2011. Nagroda KLIO ustanowiona w 1996 roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej jest wyróżnieniem dla polskich autorów i wydawców, zajmujących się literaturą historyczną, za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce. Przyznaje się ją corocznie podczas warszawskich Targów Książki Historycznej. Prawo zgłaszania propozycji do nagrody mają członkowie jury, wydawcy, redakcje, instytucje oraz osoby prywatne. Proponowani mogą być jedynie autorzy i edytorzy polscy.
Oto nominowane pozycje:
- w kategorii autorskiej: "Mitologia grecka i rzymska" Katarzyny Marciniak, "Kościół w Polsce za Mieszka I i Bolesława Chrobrego" Dariusza Andrzeja Sikorskiego oraz "Pamięć - brzemię i uwolnienie. Niemcy wobec nazistowskiej przeszłości (1945-2010)" Anny Wolff-Powęskiej.
- w kategorii monografii naukowych: Piotr Łukasz Grotowski za publikację "Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)", Jerzy Kochanowski za książkę "Tylnymi drzwiami.`Czarny rynek` w Polsce 1944-1989" oraz Hanna Zaremska za publikację "Żydzi w średniowiecznej Polsce. Gmina Krakowska".
- w kategorii varsaviana: wspomnienia Stanisława Gieysztora pt. "Moja Warszawa"; "Warszawa - dzieje fortyfikacji" Lecha Królikowskiego, publikacja "Proboszcz Getta" Karola Madeja i Małgorzaty Żuławnik oraz "Korczak. Próba biografii" Joanny Olczak-Ronikier.
- w kategorii edytorskiej: książka "Polska od roku 1944. Najnowsza historia" Witolda Sienkiewicza; praca zbiorowa pod red. Marka K. Barańskiego, Teresy Chynczewskiej-Hennel i Andrzeja Szwarca "Dzieje polskiej demokracji" oraz publikacja "Najstarsza księga promocji Wydziału Sztuk Uniwersytetu Krakowskiegow latach 1402-1541" Antoniego Gąsiorowskiego, Tomasza Jurka i Izabeli Skierskiej.
Laureaci nagrody KLIO zostaną ogłoszeni w czwartek (24.11.) podczas pierwszego dnia warszawskich Targów Książki Historycznej. Tego samego dnia zostanie także wręczona nagroda im. prof. Jerzego Skowronka. W tym roku jury postanowiło uczcić nią Wydawnictwo Literackie za pracę Adama Czartoryskiego "Rozważania o dyplomacji" z opracowaniem Marka Kornata. Wyróżnienia przyznano również Wydawnictwu Trio za książkę Lecha Królikowskiego "Warszawa - dzieje fortyfikacji" oraz Wydawnictwu Sióstr Loretanek za publikację ks. dr Józefa Marii Bartnika i Ewy J.P Storożyńskiej "Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą. Dzieje kultu i łaski".
Jubileusz
Tegoroczne jubileuszowe XX Targi Książki Historycznej odbędą się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w dniach 24-27 listopada. Podczas ich trwania zostanie zaprezentowana oferta blisko 200 wydawnictw historycznych, będzie można spotkać się z autorami książek, wziąć udział w projekcjach filmów historycznych oraz panelach dyskusyjnych. Po raz drugi odbędzie się także Salon Książki Muzealnej, na którym swoją ofertę zaprezentuje kilkadziesiąt wydawnictw muzealnych. Po raz pierwszy będzie można się również zapoznać z wydawnictwami bibliotecznymi na I Salonie Bibliotek.
Nie tylko książki
Zaplanowano także spacery historyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych, turniej rycerski i turniej łuczniczy dla publiczności oraz koncert zespołu Percival, grającego muzykę Słowian i Wikingów. Podczas Targów odbędzie się również wystawa zabawek historycznych, konkurs historyczny wiedzy o wojskowości XVII wieku, pokazy gier planszowych o tematyce historycznej i militarnej oraz lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży. W weekend targowy będzie kursował tramwaj historyczny, w którym przewodnicy będą opowiadać o historii Zamku Królewskiego i stolicy.
Wstęp na wszystkie imprezy towarzyszące Targom Książki Historycznej jest wolny.
Patronem medialnym konkursu jest
PAP/mf