Komiks "Bolkowe opo(l)wieści" wydany przez Stowarzyszenie "Razem dla kultury" promuje miasto Opole.
Bohaterami komiksowej opowieści stworzonej przez Stowarzyszenie "Razem dla kultury" jest czwórka studentów z miast partnerskich Opola - niemieckiego Ingolstadt, węgierskiego Szekesfehervar, włoskiej Carrary i francuskiego Grasse. Wszyscy są w Opolu na obozie językowym, podczas trwania Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Dlatego na próbach w amfiteatrze spotykają Dodę, obserwują Andrzeja Piasecznego, Macieja Maleńczuka czy Muńka Staszczyka.
Ale prawdziwa przygoda zagranicznych studentów zaczyna się, kiedy ukazuje się im Bolko II opolski, XIV-wieczny książe. Zabiera ich w podróż w czasie i opowiada, jak wyglądały początki miasta założonego przez wojów Mieszka I. W komiksie są też wspomniani kolejni władcy ziem opolskich z rodu Piastów, m.in. Władysław Opolczyk, syn Bolka II, który ufundował klasztor na Jasnej Górze.
Twórcy komiksu zapewniają, że każdy szczegół historyczny, o którym mowa w obrazkowej opowieści, był konsultowany z opolskimi historykami. "Podkreśliliśmy w nim zwłaszcza piastowskie korzenie tych ziem, by odczarować nieco przekonanie - powszechnie panujące zwłaszcza poza Opolszczyzną - o niemieckości Opola" - powiedział PAP autor dialogów w komiksie, opolski reporter i felietonista Zbigniew Górniak.
Autorem rysunków jest rysownik i malarz z Krosna, Krzysztof Brynecki. Komiks ukazał się w nakładzie 2500 egz., został dofinansowany z budżetu miasta Opola. Wydawnictwo jest bezpłatne. Trafi do opolskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych i gimnazjów oraz Miejskiej Informacji Turystycznej i wybranych jednostek kultury w mieście. "W czasach, gdy komiks przeżywa renesans chcieliśmy, by nasz był ciekawą formą przekazania najmłodszym wiedzy o Opolu" - stwierdził szef Stowarzyszenia "Razem dla kultury" i pomysłodawca wydania komiksu Ryszard Poliwoda.
Twórcy komiksu zapowiadają, że to nie ostatnia obrazkowa opowieść opolska. W przygotowaniu jest już kolejny zeszyt "Bolkowych opo(l)wieści", a także komiks o III Powstaniu Śląskim, w którym przewijać się będą losy dwóch Ślązaków i Kresowiaka oraz "Festiwal w 127 obrazkach" czyli komiks o festiwalu opolskim.