10 lutego 1920 r. gen. broni Józef Haller dokonał w Pucku symbolicznego aktu powrotu Polski nad Bałtyk poprzez wrzucenie do morza platynowego pierścienia, który kilka godzin wcześniej otrzymał w Gdańsku od miejscowej Polonii.
Rafał Trzaskowski przypomniał podczas poniedziałkowej uroczystości, że odzyskanie dostępu Polski do Bałtyku miało swój historyczny wymiar. "Dostęp do morza budował naszą suwerenność, budował naszą potęgę, budował naszą gospodarkę i przez te 105 lat nic się nie zmieniło" - stwierdził prezydent stolicy.
Zwracając się do zebranych podkreślił, że dostęp do Bałtyku zawdzięczamy także Kaszubom i ich ciężkiej pracy. "Dzięki waszej nieugiętej postawie odzyskaliśmy dostęp do Bałtyku, bo broniliście polskości tych ziem, pokazywaliście determinację i odwagę" - powiedział.
Trzaskowski przytoczył słowa Hieronima Derdowskiego: "Nie ma Kaszub bez Polonii, ani bez Kaszub Polski" zapewniając, że jest wdzięczny Kaszubom za to, że "strzegli bezpieczeństwa Polski". Polityk zauważył, że dziś są trudne czasy i należy mówić o bezpieczeństwie. Podkreślił znaczenie i rozwój polskich portów w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Świnoujściu.
Zdaniem kandydata na prezydenta, gospodarka "jest rzeczą absolutnie kluczową". Jak dodał, musimy „inwestować w infrastrukturę" i być „samowystarczalni”. To sprawi, że Polska gospodarka będzie rosła i zapewni nam bezpieczeństwo, również to w wymiarze militarnym - mówił.
"Widzimy, co dzieje się na Bałtyku w dobie wojen. Musimy wzmacniać naszą Marynarkę Wojenną" - powiedział Trzaskowski. Podkreślił, że nie możemy dopuścić do tego, żeby "polski Bałtyk był zagrożony".
"Polska morska to Polska dumna, bezpieczna, zapewniająca nam wszystkim przyszłość" - oświadczył. Nawiązując do 105. rocznicy zaślubin Polski z Morzem, podkreślił, że to marzenie „o Polsce dumnej, bezpiecznej i otwartej na świat” przyświecało wówczas m.in. gen. Hallerowi i Kaszubom.
Dodał, że dzisiaj Polska potrzebuje wizji i odwagi, które będą przekładały się na naszą potęgę, ale przede wszystkim zapewnią nam wszystkim bezpieczeństwo.
Przed przyjazdem do Pucka Trzaskowski złożył kwiaty przed Pomnikiem Polski Morskiej w Gdyni z okazji 99 urodzin miasta. W mediach społecznościowych złożył mieszkańcom życzenia z okazji urodzin Gdyni. "Wasza lokalna historia i sukces to także sukces i powód do dumy dla całej Polski" - napisał polityk.
Na mocy Traktatu Wersalskiego podpisanego w czerwcu 1919 r. Polska uzyskała dostęp do Morza Bałtyckiego na odcinku 147 km. Prawie połowę stanowił brzeg Półwyspu Helskiego – 74 km, morze otwarte – 24 km i brzeg Zatoki Puckiej – 49 km. W granicach Polski nie znalazł się jednak żaden większy port. Ten niewielki w Pucku był zdolny jedynie do przyjmowania najmniejszych okrętów marynarki wojennej - trałowców, patrolowców, kanonierek, kutrów rybackich i niewielkich statków handlowych. Gdańsk zyskał status Wolnego Miasta, pozostającego pod protektoratem Ligi Narodów.
10 lutego 1920 r. w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny Rzeczypospolitej z morzem zorganizowane dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonego kraju. Aktu dokonał współtwórca Błękitnej Armii gen. Józef Haller.
PAP/ho