Premier Morawiecki zaznaczył, że wszystkie kraje z Grupy V4 mają podobne podejście do zagrożenia koronawirusem i chcą wymieniać doświadczenia. Dodał, że w tej sprawie na forum Unii Europejskiej planowane jest spotkanie ministrów zdrowia. - Takie spotkanie odbędzie się w piątek. Na tym spotkaniu będą dyskutowane kwestie związane z dostawami leków, sprzętu, pewnym uniezależnieniem się od niektórych dostawców, bo widać, że gdy świat jest globalną wioską, to niesie to bardzo wiele nowych szans, ale też pewne ryzyka i zagrożenia - dodał.
Mateusz Morawiecki dodał, że tematem dzisiejszych rozmów był również kryzys migracyjny na granicy Turcji i Grecji. Zaznaczył, że coraz więcej krajów ma w tej sprawie takie samo zdanie, jakie od lat prezentuje Grupa Wyszehradzka. Dodał, że w związku z obecną sytuacją podobnym językiem o temacie migracji, jakim wcześniej mówiła V4, mówi obecnie m.in. Grecja, a kraje południa Unii Europejskiej zdają sobie sprawę z tego, że trzeba strzec naszych granic zewnętrznych.
Premier zaznaczył, że Polska jest gotowa przekazać pomoc materialną, bądź wysłać straż graniczną, by pomóc strzec granicy turecko-greckiej.
Odnosząc się do kwestii migracyjnej, premier Węgier Viktor Orban zwrócił uwagę, że na granicy Grecji i Turcji jest około 130 tysięcy migrantów. - Jest to wielka grupa ludzi, która pragnie dostać się do Unii Europejskiej. Niektórzy się już przedarli, dlatego musimy próbować wychwytywać te osoby na innych granicach. Trzeba pomóc Serbii, Macedonii Północnej. Musimy zrobić wszystko, by powstrzymać tę masową migracją jak najbardziej na południu - dodał.
Jednym głosem kraje grupy V4 mówią też w sprawie planowanego budżetu unijnego. Premier zaznaczył, że dlatego właśnie sformowano grupę "ambitna Europa". Mateusz Morawiecki mówił, że "ambitna Europa wymaga ambitnego budżetu". - Nie chcemy, by ta grupa skąpców w dużej mierze decydowała o zmniejszaniu ambicji UE - chcemy, by UE poważnie traktowała swoje zobowiązania traktatowe - a więc polityka spójności, budowa infrastruktury, wspólna polityka rolna - powiedział.
Premier Czech Andrej Babisz zaznaczył, że cieszy się ze wspólnego zdania krajów V4 w tej sprawie. - Jeżeli chodzi o wieloletnie ramy finansowe, stwierdziliśmy, że bardzo dobrze się stało, że grupa "przyjaciele spójności" zmieniła się w grupę "ambitnej Europy". To 17 krajów, które mają bardzo jasne wyobrażenie na temat tego, jak powinny wyglądać wieloletnie ramy finansowe w latach 2021-27 - powiedział.
Spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej w Pradze odbyło się z inicjatywy Polski.
IAR/dad