Redakcja Polska

Francja i Polska podpiszą traktat o przyjaźni. Macron: będzie to historyczne wydarzenie

29.04.2025 15:04
Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że najprawdopodobniej 9 maja w Nancy zostanie podpisany nowy traktat polsko-francuski. To będzie bardzo poważne przyśpieszenie w budowaniu zbiorowego bezpieczeństwa gospodarczego i militarnego - dodał szef rządu.
Będzie to historyczne wydarzenie między Polską a Francją - powiedział o traktacie prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiego tygodnika Paris Match.
Będzie to historyczne wydarzenie między Polską a Francją - powiedział o traktacie prezydent Francji Emmanuel Macron w wywiadzie dla francuskiego tygodnika Paris Match. Frederic Legrand - COMEO/ Shutterstock

Tusk podkreślił na początku posiedzenia Rady Ministrów, że dla polskiego bezpieczeństwa kluczowa jest wzmocniona współpraca, na wszystkich poziomach, ze Stanami Zjednoczonymi, ale też z Europą.

Dodał, że dlatego cieszy się, że finalizowane są prace nad nowych traktatem polsko-francuskim. - Podpiszemy wspólnie z prezydentem (Francji Emmanuelem) Macronem ten traktat najprawdopodobniej - nie chcę zapeszać, ale właściwie wszystko już jest na prostej drodze - 9 maja w Nancy - powiedział premier.


Posłuchaj
00:10 13607198_1.mp3 Na rozpoczynającym się posiedzeniu rządu premier Donald Tusk powiedział, że resorty obrony i spraw zagranicznych pracują na finalizacją dokumentu (IAR)

 

Dodał, że "to będzie bardzo poważne przyśpieszenie w budowaniu zbiorowego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa Polski, i gospodarczego, ale także tego wprost bezpieczeństwa militarnego".

Macron: historyczna umowa

O planach podpisania nowego traktatu polsko-francuskiej mówił także Macron w poniedziałkowym wywiadzie dla tygodnika "Paris Match". Prezydent Francji poinformował, że 9 maja będzie gościł polskiego premiera w Nancy, "by podpisać traktat o przyjaźni". Macron nazwał tę umowę "historyczną".

Dokument zostanie podpisany miejscu symbolicznym dla relacji polsko-francuskich. W tym mieście, w 1736 r., po wygnaniu z kraju osiadł jako książę Lotaryngii polski król Stanisław Leszczyński, teść króla Francji Ludwika XV.

Traktat zastąpi poprzednią umowę między Polską a Francją, podpisaną w 1991 r. i ocenianą jako przestarzałą - w późniejszych latach Polska wstąpiła bowiem do Unii Europejskiej. 

IAR/dad

Kreml potwierdza: żołnierze Korei Północnej walczą w wojnie z Ukrainą

28.04.2025 10:50
Kreml oficjalnie potwierdził udział północnokoreańskich żołnierzy w wojnie z Ukrainą. Wcześniej do wysyłania swoich wojskowych przyznał się Pjongjang. Ukraińskie władze już od kilku miesięcy donosiły, że Rosjan w walkach wspierają żołnierze Kim Dzong Una.

Kreml zapowiada trzydniowe zawieszenie broni, Trump domaga się trwałego rozejmu

28.04.2025 16:22
Kreml ogłosił trzydniowe zawieszenie broni, które ma obowiązywać z okazji 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Rosyjskie władze poinformowały, że od północy z 7 na 8 maja do północy z 10 na 11 maja wszelkie działania bojowe zostaną wstrzymane. Jak zaznaczono na oficjalnej stronie Kremla, w przypadku, gdyby Ukraina nie zastosowała się do zawieszenia broni, Rosja udzieli "adekwatnej odpowiedzi".

Sto dni Trumpa. Media w USA: chaos, destabilizacja i zemsta

29.04.2025 12:07
Sto pierwszych dni drugiej kadencji Donalda Trumpa może być najbardziej destabilizującym okresem w amerykańskiej historii. Prezydent doprowadził USA na skraj gospodarczej przepaści. Postępowanie administracji grozi "zredukowaniem praworządności do rządów bezprawia" - tak media oceniają początek tej prezydentury.