Redakcja Polska

Szef MSZ: Polska za utrzymaniem ruchu tranzytowego przez terytorium UE

24.03.2020 08:33
- Polska zgadza się z potrzebą utrzymania ruchu tranzytowego przez terytorium wszystkich państw członkowskich w celu zapewnienia swobodnego przepływu osób, towarów i usług - wskazał podczas wideokonferencji z szefami dyplomacji państw UE minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Audio
  • Szef MSZ o konieczności przepływu towarów przez granice
Jacek Czaputowicz
Jacek CzaputowiczAlexandros Michailidis/ Shutterstock

Ministrowie omówili koordynację pomocy konsularnej państw członkowskich w zakresie repatriacji obywateli UE, konieczność zapewnienia tranzytu przez terytorium UE dla obywateli państw członkowskich oraz utrzymania przepływu towarów i usług.

Według komunikatu MSZ Jacek Czaputowicz wskazał podczas spotkania, że "Polska zgadza się z potrzebą utrzymania ruchu tranzytowego przez terytorium wszystkich państw członkowskich w celu zapewnienia swobodnego przepływu osób, towarów i usług".

Czaputowicz przedstawił też działania Polski na rzecz zapewnienia solidarności UE w powrotach obywateli do domu, w tym decyzję o udostępnieniu akcji „LOT do domu” obywatelom innych krajów członkowskich UE w ramach miejsc niezajętych przez obywateli Polski.

Ministrowie rozmawiali także o dezinformacji. Wskazali na potrzebę przeciwdziałania nieprawdziwym informacjom dotyczącym reakcji UE na pandemię, w szczególności w ramach budowania pozytywnej narracji o efektywności unijnych działań.

"Zgadzam się, że rosyjskie podejście dezinformacyjne polega na zmniejszeniu zdolności UE do komunikowania się i działania w naszym własnym interesie" – podkreślił cytowany w komunikacie J. Czaputowicz.

Dodał także, że UE musi podjąć działania na rzecz złagodzenia gospodarczych i politycznych skutków pandemii poprzez utrzymanie zaangażowania wielostronnego. "Szczególnie ważne w tym względzie jest utrzymanie zaufania i współpracy z naszymi najbliższymi partnerami" – zaznaczył minister.

Propozycja Charlesa Michela

Czaputowicz odniósł się też do propozycji szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela dotyczącej stworzenia europejskiego centrum kryzysowego i przeniesienia decyzji na poziom unijny w sytuacjach takich jak obecna. Został zapytany, czy większe kompetencje UE w kwestii zdrowia byłyby dla Polski do zaakceptowania. Szef polskiej dyplomacji ocenił, że propozycja Charlesa Michela jest ambitna.

"Ten kryzys coś pokazuje, mówi więcej o Unii Europejskiej. Jeżeli są kwestie związane z bezpieczeństwem osobistym takie jak epidemia, widać, że państwa same podejmują inicjatywę, Unia jest gdzieś z tyłu i to jest istota suwerenności" - powiedział minister. Według niego "trudno będzie państwom członkowskim zrezygnować z tego atrybutu suwerenności, jakim jest zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa osobistego" w takich sytuacjach jak na przykład epidemia.

Podczas wideokonferencji rozmawiano również o sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib i o kryzysie migracyjnym. 

IAR/PAP/dad

Polska aktywowała unijny mechanizm ochrony cywilnej do sprowadzenia rodaków

23.03.2020 12:59
Polska w piątek aktywowała unijny mechanizm ochrony cywilnej, aby sprowadzić rodaków, którzy utknęli w różnych częściach świata z powodu koronawirusa. Poinformował o tym rzecznik Komisji Europejskiej Balazs Ujvari .

Polska nie uznała wyników nielegalnego głosowania w Abchazji

23.03.2020 14:07
Polska odmówiła uznania ważności "nielegalnego" głosowania, które odbyło się w Abchazji - wspieranej przez Moskwę separatystycznej republice Gruzji.

Prawie 29 tysięcy Polaków skorzystało z akcji "LOT do domu"

23.03.2020 15:21
Prawie 29 tysięcy polskich obywateli powróciło do kraju w ramach akcji #LOTdoDomu - poinformował rzecznik PLL LOT Michał Czernicki. Jeszcze dzisiaj samoloty Polskich Linii Lotniczych LOT zabierają Polaków i uprawnionych do tego cudzoziemców między innymi z Bangkoku, Chicago, Miami, Dublina, Genewy, Helsinek, Budapesztu i Nicei. Na dziś planowanych jest w sumie 18 rejsów.