Redakcja Polska

Szef MSZ: Polska jest zwolennikiem większego zaangażowania finansowego Brukseli

03.04.2020 09:20
Polska jest zwolennikiem większego zaangażowania finansowego Brukseli, ale trzeba też pamiętać, że Unia nie ma własnych środków, tylko bazuje na tym, co przekażą jej poszczególne państwa - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
Szef MSZ Jacek Czaputowicz (w środku)
Szef MSZ Jacek Czaputowicz (w środku)Twitter/Tymon Markowski

Czaputowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą" został zapytany o to, czy Unia Europejska stanęła na wysokości zadania w związku z pandemią koronwirusa.

"Raczej tak. Unia funkcjonuje, europejskie regulacje obowiązują, są organizowane wideokonferencje, poluzowano rygory budżetowe, by ułatwić przezwyciężenie kryzysu. Nikt też nie oczekiwał ze strony Brukseli jakichś szczególnych działań. Zapewnienie bezpieczeństwa to zadanie państw członkowskich, to one przejęły inicjatywę. W sytuacjach zagrożenia widać więc z całą wyrazistością, kto jest suwerenem" - powiedział Czaputowicz w opublikowanej w piątek w "Rzeczpospolitej" rozmowie.

Kluczowe decyzje w rękach władz

Jak podkreślił szef MSZ, to władze narodowe podejmują kluczowe decyzje: kogo wpuścić na swoje terytorium, jakie ograniczenia wprowadzić dla obywateli, kiedy wygasić gospodarkę. Jego zdanie, w tych nadzwyczajnych okolicznościach ujawniły się rzeczywiste relacje między Unią i jej krajami członkowskimi.

Zdaniem Czaputowicza, sytuacja Włoch ogarniętych koronawirusem jest bardzo trudna, oczekiwania premiera Włoch Giuseppe Conte wobec Unii są zrozumiałe. Włochy domagają się wyemitowania unijnych obligacji na walkę z pandemią.

"Opowiadaliśmy się za ambitnym budżetem UE"

"Zobaczymy, w jakim kierunku rozwinie się ta epidemia, czy w takim samym stopniu dotknie inne kraje członkowskie. Polska jest zwolennikiem większego zaangażowania finansowego Brukseli, ale trzeba też pamiętać, że Unia nie ma własnych środków, tylko bazuje na tym, co przekażą jej poszczególne państwa. Opowiadaliśmy się za ambitnym budżetem UE, ale jak dotychczas nie zostało to przyjęte. Unia Europejska może więc oddziaływać poprzez stosowanie mechanizmów regulacyjnych, np. odnośnie do limitów deficytu budżetowego" - tłumaczy minister.

Czaputowicz tłumaczy, że Polska stara się "walczyć o każde życie". "Równocześnie analizujemy, co robią inne państwa, aby korzystając z ich doświadczeń, samemu przygotować jak najlepszą odpowiedź. Widząc, co się dzieje na południu Europy, rząd bardzo szybko wprowadził zakaz zgromadzeń, kwarantannę dla przyjeżdżających, zamknął szkoły, starając się w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa" - powiedział.


PAP/dad

Białoruski parlament ratyfikował porozumienie z Unią Europejską o wizach

02.04.2020 11:58
Białoruski parlament ratyfikował porozumienie z Unią Europejska dotyczące ułatwienia procedur wizowych. Dokument przewiduje, że zarówno cena wizy Schengen dla obywateli Białorusi, jak i cena wizy białoruskiej dla mieszkańców Wspólnoty zostanie obniżona z obecnych 80 do 35 euro.

MSZ: w ramach akcji "LOT do domu" 47,5 tys. Polaków wróciło do kraju

02.04.2020 14:54
W ramach akcji "LOT do domu" odbyło się już ponad 320 rejsów, a przeszło 47,5 tys. Polaków wróciło do kraju - poinformowała w czwartek rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft. Jak dodała, w czwartek odbędzie się osiem kolejnych lotów w tym z Seulu, Singapuru i Bangkoku.

KE proponuje pełną elastyczność w wykorzystaniu pieniędzy na walkę z koronawirusem

02.04.2020 15:34
Komisja Europejska zaproponowała pełną elastyczność w wykorzystaniu jeszcze nie zakontraktowanych pieniędzy. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia wynika, że Polska do tej pory zakontraktowała prawie 83 procent. Zatem 17 procent, których jeszcze nie wydała, będzie mogła przeznaczyć na złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa.