Redakcja Polska

"Le Figaro": koszty izolacji związane z pandemią przeważają nad korzyściami

20.04.2020 11:54
Do jak najszybszego zakończenia we Francji izolacji związanej z pandemią koronawirusa wzywa w poniedziałek na łamach dziennika "Le Figaro" publicysta Nicolas Baverez. Według niego koszty ludzkie i gospodarcze tej izolacji przeważają nad korzyściami.
Francuski wolontariusz ochrony cywilnej w ubraniu ochronnym przybywa z karetką na interwencję ratunkową w związku z COVID-19 w Paryżu
Francuski wolontariusz ochrony cywilnej w ubraniu ochronnym przybywa z karetką na interwencję ratunkową w związku z COVID-19 w ParyżuPAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Baverez twierdzi, że przedłużanie zamknięcia kraju w następstwie pandemii koronawirusa prowadzi do upadku gospodarczego Francji i utraty znaczenia na arenie międzynarodowej, a ponadto nie uchroni na dłuższą metę przed wirusem.

Znany francuski komentator wylicza, że "wstrzymanie życia w kraju" spowoduje wzrost długu publicznego o 20-30 proc. PKB. Według niego wiara w to, że państwo pokryje straty spowodowane kryzysem jest złudzeniem, zasłaniającym bezprecedensową klęskę gospodarczą i społeczną, jaka się szykuje. Baverez szacuje spadek PKB po dwóch miesiącach izolacji na 10 proc., a deficyt budżetowy na 12-15 proc. PKB.

Zbankrutują tysiące

Zapowiada, że "tysiące przedsiębiorstw we Francji zbankrutuje", a wśród nich przede wszystkim małe firmy. Wyraża obawę, że spośród prawie 9 milionów tzw. częściowo bezrobotnych, czyli osób, które straciły pracę z powodu epidemii, "wiele nie odnajdzie zatrudnienia". Spowoduje to – jak twierdzi publicysta – wzrost biedy.

"Czym dłużej trwa zamknięcie, tym większe powoduje nierówności, zarówno pod względem dochodów, jak i edukacji i zdrowia" – tłumaczy Baverez. Jego zdaniem izolacja sanitarna powoduje spowolnienie odporności zbiorowej. Ponadto nie są leczone inne choroby niż COVID-19. "Dochodzą do tego problemy psychospołeczne, spowodowane zamknięciem, problemy bardzo poważne i długotrwałe" - dodaje.

Kryzys pogłębia różnice

Komentator zwraca uwagę, że kryzys pogłębia różnice między państwami strefy euro a resztą UE. I pisze, że w przeciwieństwie do Francji inne kraje – Niemcy, Austria, Dania – przyspieszają wyjście z izolacji sanitarnej.

"To opóźnienie będzie hamulcem dla rozruszania francuskiej gospodarki, którą ogarnie stagnacja, strukturalne bezrobocie i nadmierne zadłużenie. Francja weszła w kryzys jako kraj pośredni między Północą a Południem Europy; wyjdzie z niego jako kraj Południa, którego suwerenność dostanie się w ręce krajów Europy Północnej i rynków finansowych" – prognozuje Baverez.

Zamykanie ludzi w domach wykrzywia demokrację

Następnie wskazuje, że "zamknięcie (wszystkich ludzi w domach) wykrzywia naszą demokrację. Politycy uprawiają medycynę, a lekarze kierują polityką, choć brak im do tego zarówno kompetencji, jak i legitymacji".

"I wreszcie państwo prawa jest w zawieszeniu. (...) Zasada ostrożności nie uchroniła Francji od epidemii, ale zrujnuje jej gospodarkę i jej swobody" – kończy Nicolas Baverez.

Zobacz więcej na temat: Francja koronawirus COVID-19

PGNiG przeciwne wyłączeniu Nord Stream 2 spod prawa UE

19.04.2020 14:38
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przeciwne wyłączeniu gazociągu Nord Stream 2 spod unijnego prawa. Podkreślił to prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.

Rosyjskie regiony zamykają wjazdy do miast

20.04.2020 10:00
W części regionów Rosji od dziś obowiązują zaostrzone rygory powszechnej samoizolacji - podało radio Echo Moskwy. Według ostatnich danych w Federacji Rosyjskiej liczba zakażonych koronawirusem sięgnęła 43 tysięcy.

ABW zatrzymała Libańczyka. Mógł współpracować z Państwem Islamskim

20.04.2020 10:48
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy współpracy straży granicznej zatrzymała Libańczyka podejrzanego o współpracę z Państwem Islamskim. Według służb mężczyzna kontaktował się z bojownikami ISIS i wspierał ich finansowo.