Redakcja Polska

Prezydent: nie zapominamy o ofierze tych, którzy do końca walczyli o suwerenną Polskę

08.05.2020 15:02
 - Dziś cieszymy się w pełni wolną, niepodległą i suwerenną ojczyzną, ale nie zapominamy o ofierze wszystkich tych, którzy walczyli na frontach II wojny światowej, wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zginęli i cierpieli - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda o losach Polski w czasie II wojny światowej (IAR)
  • Prezydent przypomniał, że w momencie zakończenia II wojny światowej Polski nie było na mapach (IAR)
Prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Prezydent Andrzej Duda przed Grobem Nieznanego Żołnierza w WarszawiePAP/Marcin Obara

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W przemówieniu podkreślił, że Polacy obchodzą dzień zakończenia wojny 8 maja, czyli w tym samym dniu, co Europa Zachodnia. Andrzej Duda zauważył ponadto, że po II wojnie światowej Polska znalazła się w rosyjskiej strefie wpływu i nie była suwerennym krajem.

Prezydent mówił, że jest to dla nas słodko-gorzka rocznica. - Słodka, bo zakończyła się II wojna światowa, zakończyła się ta krwawa jatka w historii XX wieku i w historii dziejów ludzkości, w której życie straciło tylu ludzi - prawie sześć milionów naszych obywateli, w tym ponad trzy miliony obywateli Polski narodowości żydowskiej - podkreślił Andrzej Duda.

Przypominał, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. - Na Zachodzie, na Wschodzie, walczyli w podziemiu, w partyzantce, krwawili się, ginęli w obozach koncentracyjnych, umierali w obozach jenieckich, byli rozstrzeliwani na ulicach miast, więzieni, katowani. To był dla naszej ojczyzny i dla naszego narodu straszny czas - mówił.

- Polski zresztą nie było wtedy na mapie, została z niej wymazana najpierw przez hitlerowskie Niemcy, które napadły na Polskę 1 września 1939 r., a potem dodatkowo przez Rosję sowiecką, która napadła na nas 17 września 1939 roku - dodał.

Gorzki element

Jak mówił prezydent, wtedy, po tamtych majowych dniach Polska wróciła na mapę Europy, ale nie jako państwo w pełni wolne i suwerenne, tylko znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. - To jest ten gorzki element - podkreślił.

Prezydent podkreślił, że dziś cieszymy się w pełni wolną, niepodległą i suwerenną ojczyzną, ale nie zapominamy o zakończeniu II wojny światowej. - Nie zapominamy o ofierze wszystkich tych, którzy na frontach II wojny światowej walczyli, wszystkich Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zginęli, którzy w czasie II wojny światowej zostali pomordowani, cierpieli - zaznaczył Andrzej Duda.

Jak dodał, nie zapominamy także o tych, którzy do końca walczyli o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę. - To jest dzień ich pamięci i chciałbym, żeby tak był przez moich rodaków na całym świecie postrzegany. A tym symbolicznym miejscem, w którym wszyscy o nich pamiętamy, jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie - podkreślił prezydent.

"Cześć i chwała bohaterom"

- Wspomnienie wszystkich polskich żołnierzy poległych - i na terenach ojczyzny, i poza jej granicami - ale zawsze za ojczyznę. Cześć ich pamięci. Cześć i chwała bohaterom! - dodał.

75 lat temu skapitulowały nazistowskie Niemcy, tym samym w Europie zakończyła się II wojna światowa. Był to jeden z najbardziej krwawych konfliktów w historii, w którym życie straciło, według różnych szacunków, od 50 do 78 milionów ludzi na całym świecie.

Po zakończeniu II wojny światowej w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka. Polacy, którzy walczyli o wolną Europę, poczuli się zdradzeni.

II wojnę światową w Europie zakończyła kapitulacja Niemiec podpisana najpierw 7 maja we francuskim Reims oraz, po proteście ZSRR, 8 maja w Berlinie. Formalnie II wojna światowa zakończyła się 2 września 1945 roku po kapitulacji Cesarstwa Japonii w Azji i na Pacyfiku.


IAR/PAP/dad

Mateusz Morawiecki w "La Stampa" o debacie z Rosją: "Zamienia się oprawcę z ofiarą”

08.05.2020 13:03
Premier Mateusz Morawiecki powiedział włoskiemu dziennikowi „La Stampa”, że Rosja dopuszcza do debaty historycznej tylko tych, którzy zgadzają się przystać na jej narrację. Polska, dodał, nie zaakceptuje sytuacji, w której "zamienia się oprawcę z ofiarą”.

Piotr Gliński o incydencie w Twerze: będziemy zdecydowanie protestować

08.05.2020 13:15
To przykre i będziemy zdecydowanie protestować – powiedział w piątek wicepremier Piotr Gliński odnosząc się do niedawnego zdemontowania tablicy upamiętniającej Zbrodnię Katyńską w rosyjskim Twerze.

Białorusinka wspomina jak Polacy ratowali życie w niemieckich obozach koncentracyjnych

08.05.2020 13:15
Na Białorusi zakończenie II wojny światowej wspominają nie tylko weterani ale też ostatni żyjący więźniowie obozów koncentracyjnych. Niektórzy przeszli obozy koncentracyjne które Niemcy utworzyli na terenie okupowanej Polski.

Ambasada Wielkiej Brytanii upamiętnienia przyjaźń polsko-brytyjską

08.05.2020 14:39
Przy ambasadzie Wielkiej Brytanii podniesiono flagę polską obok brytyjskiej. "Uznałem, że z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej powinniśmy zrobić coś nadzwyczajnego dla upamiętnienia przyjaźni polsko-brytyjskiej, wykutej we wspólnej walce przeciwko tyranii" - napisał ambasador Jonathan Knott.