Redakcja Polska

Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego

12.05.2020 14:07
Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Dokument opisuje główne zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego kraju i kierunki, z których zagrożenie może płynąć. W tym kontekście wymienia się Federację Rosyjską.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda podpisał Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Materiał Sylwii Białek (IAR)
  • Zakres Strategii Bezpieczeństwa Narodowego [POSŁUCHAJ]
Uroczystość podpisania dokumentu
Uroczystość podpisania dokumentuPAP/Marcin Obara

Przemawiając podczas uroczystości podpisania strategii, prezydent podkreślił, że jest to niezwykle ważny dokument dotyczący bezpieczeństwa naszego państwa i regulujący strategię bezpieczeństwa narodowego. - Przygotowanie tego dokumentu zajęło kilka lat. A odnosi się on przede wszystkim do zmian, które nastąpiły w okresie ostatniego pięciolecia i tej rzeczywistości, która w związku jest dzisiaj i w której musimy działać, patrząc w przyszłość, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo naszego państwa, potencjalne zagrożenia i kierunki rozwoju - wyjaśnił.

Andrzej Duda powiedział, że nowy dokument uwzględnia wszystkie aspekty, które pojawiły się od 2014 roku, gdy powstała poprzednia Strategia. Chodzi między innymi o niebezpieczeństwo epidemiczne, z którym mamy do czynienia od pewnego czasu. Prezydent wyjaśnił, że sytuacja epidemiczna wymusza podjęcie odpowiednich przedsięwzięć na przyszłość.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że w ciągu ostatnich lat zaszły także zmiany w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Prezydent wyjaśnił, że inwestycje w sektorze energetycznym mają gwarantować Polsce bezpieczeństwo i suwerenność gazową, a przede wszystkim uniezależnienie od dostaw z Rosji. Andrzej Duda przypomniał, że sześć lat temu nie było jeszcze ukończonego gazoportu w Świnoujściu, który obecnie istnieje, jest rozbudowywany do 7,5 miliarda metrów sześciennych rocznie oraz gazociągu Baltic Pipe, który będzie prowadził gaz z szelfu norweskiego, przez Danię, dno Morza Bałtyckiego, do Polski. Strategia przewiduje budowę także nowych interkonektorów gazowych z państwami sąsiadującymi i rozwój sieci gazowej w naszej części Europy.

Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego kładzie nacisk także na bezpieczeństwo militarne Polski. Prezydent zaznaczył, że dokument uwzględnia zmiany, jakie zaszły w polskiej armii w ostatnich latach, czyli m.in. utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej, zwiększenie uposażeń żołnierzy i wydatków budżetowych na obronność. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że Wojsko Polskie w ostatnich latach zostało znacznie zwiększone i zmodernizowane.

- Podpisaliśmy wiele bardzo ważnych kontraktów, które mają prowadzić do modernizacji wyposażenia naszej armii. Ale to cała modernizacja naszej armii także w ogromnym stopniu w oparciu o to, co oferuje przemysł krajowy - armatohaubice KRAB, moździerze RAK, a więc wszystko to, co dzisiaj znamionuje nowoczesną armię, a w co dalej chcemy polskie wojsko wyposażać, stanowi także ten element naszej strategii - wyjaśnił.

Premier: bezpieczeństwo jest fundamentem rozwoju

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że bezpieczeństwo jest fundamentem rozwoju. W tym kontekście wyjaśnił, że nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest fundamentalnym dokumentem, który będzie służył wypracowaniu innych ustaw. Podkreślił, że uwzględnia różne kierunki zagrożeń bezpieczeństwa Polski i Polaków, takie jak zagrożenie epidemiczne lub w cyberprzestrzeni. - Wszystkie zagrożenia, które pojawiły się ostatnio, ale także te konwencjonalne, które wiemy, że cały czas występują, a wystarczy prześledzić historię ostatnich parunastu lat za naszą wschodnią granicą, muszą być we właściwy sposób ujęte w dokumentach i zaadresowane w naszych działaniach realnych - mówił.

Premier zobowiązał się, zgodnie z zaleceniem i życzeniem prezydenta, do powołania międzyresortowego zespołu do spraw opracowania ustawy i odpowiednich dokumentów, które będą przekładały strategię na konkretne ustawy i regulacje.

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest dokumentem jawnym. Na jej bazie powstaną szczegółowe wytyczne dotyczące kierunków rozwoju bezpieczeństwa. Te dokumenty będą już utajnione.

Na strategię składają się cztery filary: bezpieczeństwa państwa i obywateli, Polska w systemie bezpieczeństwa międzynarodowego, tożsamość i dziedzictwo narodowe oraz rozwój społeczny i gospodarczy z uwzględnieniem ochrony środowiska. Akcentuje się w nim sytuację międzynarodową, w tym konflikty i rywalizacje między mocarstwami. Podkreśla się dynamiczny rozwój nowych technologii i szeroką współpracę z innymi krajami. Wskazuje się także na zagrożenia dla bezpieczeństwa w obszarze ochrony środowiska naturalnego oraz potrzebę poprawy zarządzania bezpieczeństwem narodowym.

W strategii podkreślono, że interesy narodowe w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego obejmują: strzeżenie niepodległości, nienaruszalności terytorialnej, suwerenności oraz zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli, kształtowanie porządku międzynarodowego, opartego na solidarnej współpracy i poszanowaniu prawa międzynarodowego, umacnianie tożsamości narodowej i strzeżenie dziedzictwa narodowego oraz zapewnienie warunków do trwałego i zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego oraz ochronę środowiska naturalnego.

Dokument został zatwierdzony przez Radę Ministrów 30 kwietnia. Powstawał wiele miesięcy, a jego pierwszy zarys przedstawiło kierownictwo Biura Bezpieczeństwa Narodowego dwa lata temu.


IAR/dad