Gitanas Nauseda mówił też m.in. o tym, jakie lekcje możemy wyciągnąć z tamtego zwycięstwa. Jedną z nich jest budowa państwowości i obrona własnej tożsamości, niezależności i wartości. - Nie wiem, czy bitwa pod Grunwaldem mogła stanowić pretekst do poszukiwań pokojowej koegzystencji w naszym regionie. Jest to z pewnością stałe przypominanie, że nie możemy pozwolić, by historia się powtarzała - powiedział prezydent Nauseda. Dodał, że Polska i Litwa muszą znajdować pokojowe rozwiązania wzajemnych problemów i być gotowi stawiać czoła wszystkim pojawiającym się zagrożeniom, także konwencjonalnym.
Gitanas Nauseda oświadczył, że wspólnie musimy bronić międzynarodowego ładu, gdyż jest to istota i fundament Zachodu. Przypomniał, że inwestycje w obronność są koniecznością. - Nie mamy luksusu życia w wyjątkowo spokojnym i życzliwym otoczeniu. Na tym polu bitwy pod Grunwaldem, patrząc z historycznej perspektywy, nigdy tego nie mieliśmy. Dlatego bezpieczeństwo będzie nadal kosztować - mówił.
Prezydent Litwy dodał, że ten obowiązek wynika z bolesnych lekcji naszej historii. Przypomniał, że inne kraje: Ukraina i Gruzja, jak nigdy potrzebują dziś naszej pomocy, gdyż ponoszą koszty za swoje aspiracje czy samostanowienie. Nawiązał też do polityki historycznego rewizjonizmu i zaznaczył, że Polska i Litwa muszą toczyć kolejny bój w obronie historycznej prawdy.
Zaapelował, abyśmy pozostali gorliwymi zwolennikami silnych i niezastąpionych więzów transatlantyckich. - To gwarancja naszego bezpieczeństwa. Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w Europie pozostaje zasadniczym warunkiem pokoju i bezpieczeństwa. Jest to również najważniejszy czynnik odstraszający - powiedział Gitanas Nauseda.
00:20 10525209_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda mówił podczas uroczystości z okazji 610. rocznicy bitwy pod Grunwaldem, że symbole budują politykę, historię i relacje. Dlatego - jak podkreślił - tak ważna jest symboliczna obecność na polach Grunwaldu prezydenta i premiera Republiki Litewskiej (IAR)
W obchodach upamiętniających bitwę pod Grunwaldem wzięli udział również prezydent Polski Andrzej Duda oraz premierzy naszego kraju i Litwy: Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis, a także Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie Frank Bayard.
IAR/dad