"W poniedziałek w Brukseli ambasadorowie państw członkowskich przy UE zdecydowali o dodaniu do listy sankcyjnej czterech podmiotów i dwóch osób odpowiedzialnych za zaangażowanie w budowę i wykorzystywanie połączenia infrastrukturalnego pomiędzy Rosją a anektowanym przez Rosję Półwyspem Krymskim" - podała PAP, powołując się na anonimowe źródło.
Chodzi o most przez Cieśninę Kerczeńską, który łączy Rosję z zaanektowanym przez nią w 2014 roku Krymem. Zdaniem UE jego budowa przez Rosję po aneksji jest naruszeniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Most ogranicza przepływ statków przez Cieśninę Kerczeńską do portów ukraińskich na Morzu Azowskim.
10 września państwa UE przedłużyły sankcje wobec osób i podmiotów, które są odpowiedzialne za podważanie integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy o kolejne sześć miesięcy, do 15 marca 2021 roku. Sankcje przewidują zakaz podróżowania do UE, jak i zamrożenie aktywów. Dotyczą 175 osób i 44 podmiotów.
Restrykcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy, obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.
Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku.
Inne środki zastosowane przez UE w odpowiedzi na kryzys ukraiński obejmują sankcje gospodarcze względem określonych sektorów rosyjskiej gospodarki obowiązujące do 31 stycznia 2021 roku oraz sankcje z tytułu nielegalnego przyłączenia Krymu i Sewastopola ograniczające się do tych terytoriów i obowiązujące do 23 czerwca 2021 roku.
PAP/dad