Redakcja Polska

Premier o polsko-litewskiej drodze do nowoczesności

01.05.2021 15:15
Najbardziej poczytny litewski portal Delfi publikuje tekst premiera Mateusza Morawieckiego z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Audio
  • Mateusz Morawiecki: polsko-litewska droga do nowoczesności [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/alexfan32

Szef rządu przypomina w nim, że polsko-litewska droga do nowoczesności prowadziła przez bezkrwawą reformę systemu władzy. 

Premier Mateusz Morawiecki przypomina, że Konstytucja 3 Maja i towarzysząca jej ustawa o Zaręczeniu Wzajemnym Obojga Narodów były w tamtych czasach światowym fenomenem. Jednak dokumenty te nie odwróciły losów Rzeczpospolitej. Szef rządu zaznacza, że lekcje płynące z tamtej epoki mają charakter uniwersalny. Jedną z nich jest nowoczesność. "Musimy umieć wykorzystywać czasy pokoju do tego, by wzmacniać instytucje państwa, gospodarkę i społeczeństwo" - czytamy w tekście.

Premier zwraca uwagę na to, że oba państwa w dalszym ciągu dzieli dystans w stosunku do najbardziej rozwiniętych gospodarek Europy. "Dlatego środki płynące z unijnego Funduszu Odbudowy są naszą racją stanu. Polska przygotowała kompleksowy program rozwojowy - Polski Nowy Ład" - pisze Mateusz Morawiecki i dodaje, że jest to scenariusz na pełne i dynamiczne wejście polskiej gospodarki w postpandemiczny świat odbudowy. Z kolei warunkiem rozwoju państwa jest "synteza państwowej suwerenności i europejskiej wspólnotowości". Szef rządu pisze, że tę formułę można zawrzeć w dwóch polskich powiedzeniach: "nic o nas bez nas" oraz "wolni z wolnymi, równi z równymi". 

"Wspólnota doświadczeń to jeden z filarów relacji Polski i Litwy również dziś. Wiemy jaką cenę płaci cała Europa, gdy lekceważy zagrożenia płynące ze Wschodu" - zwraca uwagę polski premier. Mateusz Morawiecki przypomina o wspólnych, polsko-litewskich projektach infrastrukturalnych i o bezpieczeństwie w regionie. "Te projekty nie są realizowane za cenę suwerenności, ale właśnie w imię jej umocnienia i obrony" - czytamy w artykule.

Jak dodaje, dziedzictwo Konstytucji 3 Maja i współczesny stan obustronnych relacji pokazują, że jest znacznie więcej źródeł braterstwa niż przeciwności rodzących wrogość.

Jednak zwraca też uwagę na kwestie, które nie zostały uregulowane. "Ustawy o szkolnictwie, o mniejszościach narodowych czy o pisowni nazwisk to nadal nierozstrzygnięte postulaty Polaków mieszkających na Litwie" - pisze premier i zaznacza, że wsparcie mniejszości narodowych powinno stanowić "istotny aspekt naszego dialogu".

IAR/ks