Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: stworzenie armii UE osłabiłoby wojska państw członkowskich

06.05.2021 13:33
Silne zdolności obronne Europy opierają się przede wszystkim na silnych armiach krajów, które tworzą sojusz w ramach NATO. Stworzenie armii Unii Europejskiej osłabiłoby wojska państw członkowskich – uważa wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.
Zdjęcie iulstracyjne
Zdjęcie iulstracyjneFot.: Pixabay/DariuszSankowski

O pomyśle stworzenia armii UE napisało we wtorek m.in. RMF FM, powołując się na wypowiedź wysokiego urzędnika Unii, którego cytuje Reuters. Jak wskazuje agencja, czternaście krajów Unii Europejskiej, w tym Niemcy i Francja, zaproponowało stworzenie wspólnych wojskowych sił szybkiego reagowania, które mogłyby interweniować na wczesnym etapie międzynarodowych kryzysów.

Według tych krajów, "UE powinna stworzyć brygadę liczącą 5000 żołnierzy, dysponującą jednostkami nawodnymi i samolotami, aby pomóc demokratycznym zagranicznym rządom potrzebującym pilnej pomocy".

Reuters podaje, że ten pomysł ma zostać omówiony na czwartkowym posiedzeniu w Brukseli pod przewodnictwem wysokiego przedstawiciela Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella.

Jabłoński: to przejaw myślenia życzeniowego

Jabłoński pytany w czwartek w Programie Trzecim Polskiego Radia, czy utworzenie armii Unii Europejskiej byłoby sposobem na powstrzymanie agresywnej polityki Rosji, ocenił, że "niestety, to przejaw myślenia życzeniowego".

- W teorii to nie jest najgorszy pomysł, żebyśmy mieli silną armię europejską. Silne zdolności obronne Europy opierają się przede wszystkim na silnych armiach narodowych, krajowych, które w ramach NATO tworzą sojusz. Jeżeli mamy do czynienia z brakiem zdolności do tego, aby sfinansować obronność na poziomie 2 proc. PKB, to tworzenie kolejnego bytu, armii europejskiej obok NATO, jest osłabianiem armii państw członkowskich - mówił wiceszef MSZ.

Sikorski: będziemy dążyć do stworzenia legionu europejskiego

Wcześniej pozytywnie o projekcie wspólnej obronności UE wypowiadał się europoseł PO, były szef MON i MSZ Radosław Sikorski. - Po odsunięciu PiS od władzy staniemy się liderem tworzenia projektu europejskiej obronności i będziemy dążyć do stworzenia legionu europejskiego - zapowiadał Sikorski na konferencji pod koniec kwietnia.

W rozmowie z portalem fakt.pl stwierdził, że "armia europejska w sile brygady składałaby się z ochotników państw członkowskich i podlegałaby Radzie Unii Europejskiej ds. zagranicznych i obronnych". - Przekształcilibyśmy w legion dzisiejsze grupy bojowe Unii Europejskiej, które funkcjonują od 20 lat. To są w tej chwili roczne dyżury trzech batalionów, czyli brygady, które można w jakiejś potrzebie - powiedział Sikorski.

Jak podaje Reuters, wśród krajów, które zaproponowały stworzenie wspólnych europejskich sił wojskowych, znalazły się: Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Niemcy, Grecja, Francja, Irlandia, Włochy, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Słowenia i Hiszpania. 


IAR/PAP/dad

Rosyjscy deputowani chcą ustawowo ocenzurować historię II wojny światowej

06.05.2021 10:24
Do Dumy Państwowej trafił projekt ustawy, która zakazuje negowania decydującej roli Związku Radzieckiego w pokonaniu hitlerowskich Niemiec. Według rosyjskich historyków niezależnych, to kolejny element kremlowskiej propagandy polegającej na tuszowaniu zbrodniczego charakteru państwa sowieckiego. 

Zdewastowano pomnik księdza Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku

06.05.2021 11:15
Zdewastowano pomnik błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku. Monument znajduje się w polskiej dzielnicy, na Greenpoincie, na Placu Popiełuszki. Wandale zdewastowali go szósty raz. Na głowę figury nałożono czarny, plastikowy worek, a wokół pomnika rozsypano śmieci.

W Białymstoku powstaje Muzeum Pamięci Sybiru

06.05.2021 12:29
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku jest jedną z ponad stu inwestycji wspieranych i dotowanych przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach projektu "Sieć nowoczesnych muzeów". Na budowę siedziby muzeum i przygotowanie wystawy stałej MKDNiS przekazało ponad 16 mln zł - przypomniał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.