Premier Mateusz Morawiecki powiedział w Porto, że pomysł uwspólnotowienia szczepionek zyskuje coraz więcej zwolenników. Szef polskiego rządu, który uczestniczy w unijnym szczycie stwierdził, że kwestia ta jest gorąco dyskutowanym tematem.
Unia Europejska i rządy państw członkowskich wyłożyły dużo środków żeby szczepionki mogły powstać. Dlatego uwspólnotowienie szczepionek zyskuje coraz więcej zwolenników - napisano na profilu Kancelarii Premiera na Twitterze.
Jednym z tematów unijnego szczytu w Portugalii jest propozycja zdjęcia patentów ze szczepionek przeciwko COVID-19. Część państw - w tym Polska - popiera inicjatywę, aby uwolnić prawa patentowe. Dzięki temu szczepionki dotarłyby szybciej do biedniejszych krajów. Przywódcy dyskutują też o przemianie socjalnej Europy. Rozmowy dotyczą tego jak zmniejszyć podziały społeczne, które pogłębiły się w czasie pandemii.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że zawieszenie patentów na szczepionki przeciw COVID-19 nie wystarczy, by w krótkim czasie zaopatrzyć w preparaty cały świat. Zdaniem Ursuli von der Leyen konieczne jest zniesienie blokady eksportu przez bogate kraje oraz inwestycje zwiększające produkcję. Szefowa Komisji mówiła o tym w Porto, przed rozpoczęciem unijnego szczytu, na którym zawieszenie patentów ma być jednym z tematów. Z taką propozycją wystąpił kilka dni temu prezydent USA, a w Unii poparły ją między innymi Hiszpania i Polska. "Potrzebujemy szczepionek dla całego świata teraz, a w krótkim i średnim okresie zniesienie patentów nie rozwiąże problemu i nie zapewni szybko szczepionek. Pomóc może przede wszystkim wspólne dzielenie się i zapewnienie eksportu szczepionek, a także inwestycje zwiększające moce produkcyjne" - powiedziała szefowa Komisji.
Apel o zniesienie blokady eksportu jest kierowany przede wszystkim do USA i Wielkiej Brytanii, które nadal nie pozwalają na wywóz szczepionek. Przewodnicząca Komisji przypomniała, że Unia Europejska jest jedynym regionem, który eksportuje w świat ponad połowę wyprodukowanych u siebie szczepionek. Ponad 200 milionów dawek zostało przeznaczonych na eksport, niemal tyle samo ile otrzymały unijne kraje.
Debata w Porto jest jednym z pierwszych w tym roku unijnych spotkań wysokiego szczebla, które nie ma wyłącznie formy wideokonferencji. Większość przywódców europejskich bierze w nim udział osobiście. Kilkoro zdecydowało jednak, że pozostaną w swoich krajach i zdalnie połączą się z Portugalią.
IAR/ks