W 2022 roku Polska będzie sprawować roczne przewodnictwo w OBWE. Przedstawiając priorytety polskiej prezydencji, minister Zbigniew Rau zwrócił uwagę, że nasz kraj będzie dążył do postępów w pokojowym rozwiązaniu konfliktów w regionie OBWE.
Szef dyplomacji w pierwszej kolejności wymienił sytuację na Ukrainie. - Ten konflikt doprowadził już do śmierci ponad 13 tysięcy osób. Polska będzie w pełni wspierać wszelkie wysiłki dyplomatyczne nakierowane na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie i wokół niej zgodnie z porozumieniami mińskimi i w pełnym poszanowaniu jej suwerenności, integralności i jedności terytorialnej w ramach międzynarodowo uznanych granic - zapewnił minister spraw zagranicznych.
Potrzeba misji OBWE na Ukrainie
Zbigniew Rau podkreślił, że Polska wysoko ocenia pracę specjalnej misji monitorującej OBWE na Ukrainie. Jak dodał, zespół powinien móc w pełni wypełniać swój mandat na terytorium tego kraju.
Szef MSZ wskazał też na inne obszary, których stabilizacja jest priorytetem polskiego przewodnictwa w OBWE. - Nie będziemy szczędzić wysiłków, by iść naprzód z procesem rozwiązania konfliktu w Gruzji, pamietając również o jego wpływie na dotkniętą ludność. Zaoferujemy nasze wsparcie dla przybliżenia do rozwiązania sytuacji w Naddniestrzu, tak, aby wzmocnić dialog i środki budowy zaufania - zaznaczył. Szef MSZ dodał, że Polska wspiera też wysiłki na rzecz ustanowienia długotrwałego pokoju w Górskim Karabachu.
Bezpieczeństwo niemilitarne
Minister Rau mówił także o wyzwaniach odnoszących się do bezpieczeństwa niemilitarnego. Jednym z nich jest cyberbezpieczeństwo. - Jako przewodniczący chcemy nadać temu przekrojowemu tematowi należyty priorytet i w szczególności skupić się na sposobach zapewnienia społecznej odporności cybernetycznej - wyjaśnił.
Szef polskiej dyplomacji dodał ponadto, że Polska skupi się na kwestii transformacji i modernizacji gospodarek. Według ministra Raua, OBWE, w którym uczestniczy 57 państw, to dobre miejsce, by współpracować na rzecz transformacji w kierunku zielonej gospodarki.
Polska obejmie roczne przewodnictwo w OBWE na mocy decyzji Rady Ministerialnej z 2019 roku i będzie sprawować tę funkcję po raz drugi w historii. Wcześniej Polska kierowała pracami Organizacji w 1998 roku.
IAR/dad