Redakcja Polska

Wygrana Polski w TSUE w sprawie gazociągu OPAL

15.07.2021 10:56
Wygrana Polski w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream. Sędziowie odrzucili skargę Niemiec i podtrzymali korzystne dla Polski orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji w Luksemburgu z 2019 roku. Przyznał on rację Warszawie i unieważnił decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Sąd uznał wtedy, że decyzja została wydana z naruszeniem solidarności energetycznej. Dziś na tę zasadę zwrócił uwagę Trybunał Sprawiedliwości.
Audio
  • Wygrana Polski w TSUE ws gazociągu OPAL. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

To pierwsze orzeczenie unijnego Trybunału, które podkreśla znaczenie prawne zasady solidarności energetycznej. "Zgodność z prawem każdego aktu instytucji Unii wchodzącego w zakres jej polityki w dziedzinie energetyki należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej" - brzmi uzasadnienie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości podzielające tym samym argumenty Polski.

Pełnomocnicy polskich władz mówili podczas rozprawy w Luksemburgu w ubiegłym roku, że zasada solidarności energetycznej wywołuje skutki prawne i musi być przestrzegana. Polska czekała na ten werdykt, by - jak mówili dyplomaci i eksperci - rozwiązać wątpliwości i by można się było powoływać na to orzeczenie w rozmowach z Komisją, jeśli pojawią się problemy w sprawach energetycznych.

Dzisiejsze orzeczenie oznacza też powrót do decyzji z 2009 roku. Gazprom może korzystać wyłącznie w 50 procentach z przepustowości. Wyrok jest ostateczny. Podczas kilkuletniej batalii sądowej Polska wskazywała również na kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Argumentowała, że zwiększenie przepustowości rurociągu OPAL przez Gazprom jeszcze bardziej uzależni Unię od dostaw rosyjskiego gazu.


IAR/dad

Bix Aliu: Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie

14.07.2021 13:58
Polska wybrała najlepszy i najbardziej zaawansowany technologicznie czołg na świecie, sprawdzony na polu walki - podkreślił w środę chargé d’affaires ambasady USA w Polsce Bix Aliu. Wpisem odniósł się do informacji, przekazanej przez MON, że Polska kupi od USA 250 czołgów M1A2 Abrams SEPv3.

Kongresmeni apelują do Joe Bidena o spotkanie ze Swiatłaną Cichanouską

15.07.2021 10:00
Kongresmeni z nowo utworzonego zespołu parlamentarnego przyjaciół Białorusi zaapelowali w środę w liście do prezydenta Joe Bidena, by ten spotkał się z przywódczynią białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską podczas jej podróży do USA w lipcu.

Polski generał Adam Joks będzie dowodzić w Stanach Zjednoczonych

15.07.2021 10:52
Polski generał będzie dowodzić w USA. Uroczyste pożegnanie dziś w Poznaniu. Adam Joks będzie pracował w siedzibie głównej V Korpusu Sił Lądowych USA w Fort Knox.

Szef MSZ przybył do Wiednia, wystąpi na forum OBWE

15.07.2021 10:46
Szef MSZ Zbigniew Rau przyleciał w czwartek rano do Wiednia, podczas posiedzenia Stałej Rady OBWE przedstawi zarys priorytetów polskiego przewodnictwa w 2022 r. Rau spotka się ze sprawującą przewodnictwo w OBWE ambasador Szwecji Ulriką Funered i sekretarz generalną OBWE Helgą Schmidt.