Redakcja Polska

MSZ: w reakcji na nieuzasadnione działania Izraela ambasador RP w Izraelu do odwołania pozostanie w kraju

17.08.2021 09:44
W reakcji na nieuzasadnione działania Izraela ambasador RP w Izraelu do odwołania pozostanie w kraju; decyzja, co do stałego poziomu reprezentacji dyplomatycznej RP w Izraelu w kolejnych dniach - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski
Ambasador RP w Izraelu Marek MagierowskiPAP/Mateusz Marek

W sobotę, w reakcji na podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Kodeksie postępowania administracyjnego, izraelski minister spraw zagranicznych Jair Lapid oświadczył, że Polska "zaaprobowała - nie po raz pierwszy - niemoralną, antysemicką ustawę". Lapid poinformował, że polecił chargé d’affaires ambasady w Warszawie wrócić do Izraela, a także, aby nowy ambasador Izraela w Polsce, który miał wyjechać do Warszawy, pozostał w Izraelu. Jak podała agencja Reutera, Lapid zasugerował, aby ambasador Polski w Izraelu przedłużył sobie wakacje i nie wracał do kraju urzędowania.

"W reakcji na ostatnie nieuzasadnione działania Państwa Izrael, w tym bezpodstawną decyzję ws. obniżenia poziomu relacji dyplomatycznych z Rzecząpospolitą Polską, a także nieakceptowalne wypowiedzi izraelskiego Ministra Spraw Zagranicznych i innych członków tamtejszego rządu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że Ambasador RP w Izraelu do odwołania pozostanie w kraju" - czytamy w oświadczeniu MSZ.

Resort poinformował, że decyzja co do stałego poziomu reprezentacji dyplomatycznej RP w Izraelu zostanie podjęta w kolejnych dniach. "Ponadto, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych, MSZ wstrzymuje planowany na ten tydzień wyjazd osoby już desygnowanej na stanowisko zastępcy ambasadora w Izraelu. Do kierowania Ambasadą RP w Tel Awiwie wyznaczony zostanie tymczasowo inny pracownik placówki" - dodał polski MSZ w komunikacie.

Jair Lapid: minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez konsekwencji

Szef dyplomacji Izraela Jair Lapid napisał w niedzielę wieczorem na Twitterze, że "negatywny wpływ na nasze stosunki rozpoczął się w 2018 roku, gdy Polska zdecydowała się rozpocząć uchwalanie ustaw mających na celu szkodzenie pamięci o Holokauście i narodzie żydowskim".

"Dawno minęły czasy, kiedy Polacy krzywdzili Żydów bez konsekwencji. Dziś Żydzi mają własny, dumny i silny kraj. Nie boimy się antysemickich gróźb i nie mamy zamiaru przymykać oczu na haniebne postępowanie antydemokratycznego rządu polskiego" - napisał.

Premier Morawiecki oświadczył w niedzielę, że decyzja o obniżeniu rangi dyplomatycznej jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata, budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka.

Jak dodał, "nikt, kto zna prawdę o Holokauście i cierpieniach Polski w czasie II wojny światowej, nie może godzić się na taki sposób prowadzenia polityki". "Wykorzystywanie tej tragedii na potrzeby partyjnych interesów jest karygodne i nieodpowiedzialne. Jeżeli rząd Izraela nadal będzie w ten sposób atakował Polskę, będzie to miało również bardzo negatywny wpływ na nasze relacje – zarówno dwustronne, jak i te na forach międzynarodowych" - ostrzegł premier Morawiecki.

Decyzja o transporcie ambasadora RP do Polski

Szef polskiego rządu poinformował w niedzielę, że podjął decyzję o bezpiecznym transporcie do Polski dzieci ambasadora RP w Izraelu. Rodzina ambasadora Marka Magierowskiego przyleci do Polski samolotem rejsowym.

Polski resort spraw zagranicznych swoje działania zapowiedział już w sobotę. "Kroki podjęte przez Izrael bardzo poważnie szkodzą naszym relacjom. Rząd RP podejmie odpowiednie działania polityczne i dyplomatyczne, mając na uwadze zasadę symetrii obowiązującą w stosunkach dwustronnych" - zapowiedziało w sobotę MSZ.

Nowelizacja Kpa wynika z konieczności dostosowania prawa do wyroku TK sprzed sześciu lat. W maju 2015 r. Trybunał orzekł, że przepis kodeksu w obecnym brzmieniu - pozwalający orzec o nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji - jest niekonstytucyjny.

Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia. 

PAP/MSZ/dad

Angela Merkel pojedzie do Moskwy na rozmowy z Władimirem Putinem, potem odwiedzi Ukrainę

13.08.2021 14:14
Kanclerz Niemiec Angela Merkel uda się 20 sierpnia do Moskwy - ogłosił w piątek w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert. Kreml potwierdził, że Merkel spotka się z prezydentem Władimirem Putinem.

Michał Dworczyk: Polska wysłała szczepionki Pfizera do Australii, Hszpanii i Portugalii, a do Norwegii - Moderny

16.08.2021 12:46
Polska do tej pory wysłała szczepionki Pfizera - oprócz Australii - do: Hiszpanii i Portugalii; do Norwegii - Moderny. Z kolei na Ukrainę we wtorek zostanie przekazanych 0,65 mln dawek szczepionek Astra Zeneki - przekazał szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk.

Premier: sprowadzimy do kraju Polaków z rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy z nami współpracowali

16.08.2021 14:34
Nasza misja będzie wystarczająco wyposażona w sprzęt, aby sprowadzić do kraju wszystkich tych, którzy powinni zostać sprowadzeni - zarówno Polaków z rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy z nami współpracowali - poinformował w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.