Redakcja Polska

"Wydarzenie Historyczne RokuW. Konkurs, który przybliża historię Polski, także historię Polonii

03.04.2025 13:00
Do 28 kwietnia, przez stronę whr.muzhp.pl, można zgłaszać projekty do Plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku". Celem konkursu jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych realizowanych w minionym roku.
Audio
  • Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z doktorem Michałem Przeperskim, rzecznikiem prasowym Muzeum Historii Polski [posłuchaj]
Dr Michał Przeperski w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Dr Michał Przeperski w studiu Polskiego Radia dla ZagranicyFoto: Maria Wieczorkiewicz

Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Narodowym Instytutem Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika po raz osiemnasty organizują plebiscyt "Wydarzenie Historyczne Roku".

Podmiotami, które mogą zgłaszać projekty w pierwszym etapie plebiscytu są organizatorzy wydarzeń, w tym instytucje, organizacje, ośrodki kultury, biblioteki, szkoły, ośrodki polonijne, wydawnictwa, teatry, itd.

W poprzednich edycjach do konkursu zgłoszono wydarzenia z całego kraju, a także wiele projektów ze środowisk polonijnych z zagranicy - m.in. z Austrii, Australii, Belgii, Białorusi, Czech, Francji, Grecji, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Wśród wyróżnionych znalazły się m.in. projekt "Witkacy na Litwie", jak również "Artefakty z szafy…" zrealizowany przez Związek Polaków w Kazachstanie czy też "La Ruta de las Bobes", którego organizatorem była Ambasada RP w Buenos Aires.

Rosnące z roku na rok zainteresowanie środowisk polonijnych  konkursem "Wydarzenie Historyczne Roku", potwierdzał  w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy dr Michał Przeperski, rzecznik prasowy Muzeum Historii Polski.

Gość naszego programu podkreślał, że jury konkursu jest wyjątkowo czułe na udział Polonii, dlatego też właśnie rodakom z zagranicy przyznawana jest Nagroda Specjalna Dyrektora Muzeum Historii Polski. W ten sposób doceniany jest ich wyjątkowy  trud. Nasz rozmówca dodawał, że dla wszystkich zaangażowanych w plebiscyt Wydarzenie Historyczne Roku ważne jest  aby tworzyć globalną  sieć kontaktów między ludźmi, którym bliska jest historia  Polski.

Projekty konkursowe  można zgłaszać w kategorii: "Wydarzenie" – tj. m.in. festiwale, imprezy plenerowe, konferencje i sympozja, komplet wydarzeń (książka, wystawa, strona www), rekonstrukcje historyczne, wykopaliska archeologiczne, spektakle, akcje społeczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii;  "Wystawa" – tj. np. nowa wystawa stała lub czasowa, e-wystawa; oraz "Edukacja" – tj. projekty edukacyjne (warsztaty, lekcje, gry edukacyjne), publikacje, komiksy, e-wydarzenia/multimedia (film, audiobook), strony www, aplikacje mobilne i inne.

We wszystkich kategoriach dopuszczane jest zgłaszanie projektów realizowanych online.

Każdy Zgłaszający ma prawo przesłać maksymalnie po jednym projekcie w każdej z kategorii, tj. łącznie trzy projekty. Następnie spośród wszystkich zgłoszeń jurorzy wybierają finałową piętnastkę.

Plebiscyt zakończy uroczysta Gala, gdzie nastąpi ogłoszenie wyników. Podczas gali najpierw zaprezentowane zostaną krótkie filmy o każdym finałowym projekcie, a następnie ujawnione rezultaty głosowania i zwycięzcy we wspomnianych wcześniej kategoriach, a przedstawiciele organizatorów wręczą im efektowne rzeźby-statuetki projektu krakowskiego artysty Macieja Zychowicza. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z doktorem Michałem Przeperskim, rzecznikiem prasowym Muzeum Historii Polski.



Posłuchaj
08:47 Muzeum Historii Polski.mp3 Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Marii Wieczorkiewicz z doktorem Michałem Przeperskim, rzecznikiem prasowym Muzeum Historii Polski

 

ORPEG zachęca dzieci do nauki w polskich szkołach na całym świecie. Spotkanie z Barbarą Talik

31.03.2025 12:45
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wspiera i promuje naukę języka polskiego wśród młodych Polaków przebywających za granicą. - Nasza oferta edukacyjna polega na zapraszaniu uczniów do nauki w języku polskim, do rozwijania kompetencji językowych, do poznania historii Polski, geografii Polski, ale także stawiamy na to, aby nasz uczeń za granicą chciał uczyć się w języku polskim, poznawał współczesną Polskę. Zależy nam aby poznawał tę współczesną kulturę, aby rozwijał swoje zainteresowania - mówi Barbara Talik, wicedyrektor ds. szkół polskich i awansu zawodowego nauczycieli ORPEG.

ORPEG prowadzi szkolenia dla nauczycieli polonijnych z Brazylii i Argentyny

01.04.2025 15:56
W dniach 19-29 marca w Warszawie odbyła się konferencja metodyczna pt. „Nauczyciel polski u źródła”. Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Rozwoju Edukacji Polskiej za Granicą (ORPEG), jednostka działająca przy Ministerstwie Edukacji Narodowej. ORPEG wspiera i promuje naukę języka polskiego i kultury polskiej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych za granicą.

Wsparcie, powroty, integracja. Nowa strategia rządu wobec Polonii i Polaków za granicą

02.04.2025 11:50
Rząd przyjął nową strategię współpracy z Polonią i Polakami za granicą na lata 2025–2030. Dokument, opracowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ma stanowić odpowiedź na zmieniające się potrzeby naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju oraz nowe wyzwania stojące przed Polską w kontekście demografii, gospodarki i polityki migracyjnej.

20 lat temu zmarł Jan Paweł II. Wywarł wielki wpływ na losy Kościoła i świata

02.04.2025 16:50
Papież Jan Paweł II był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch. Na czele Kościoła stał od 16 października 1978 roku. Zmarł w wieku 84 lat. W 2014 został kanonizowany.