Redakcja Polska

Szynkowski vel Sęk: przekazałem ambasadorowi Belgii, że nie będziemy tolerować języka pouczeń i szantażu

30.10.2021 12:02
Przekazałem ambasadorowi Belgii, że Polska nie będzie tolerować języka pouczeń i szantażu - napisał w piątek na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Dodał, że Belgia, której wymiar sprawiedliwości skompromitował się podczas procesu mordercy i pedofila Marca Dutroux, powinna w szczególności rozumieć prawo do reform systemu sądownictwa.
Wiceminister MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk
Wiceminister MSZ Szymon Szynkowski vel SękWojciech Koziol/Forum

W piątek ambasador Belgii w Warszawie Luc Jacobs został wezwany do polskiego MSZ w związku z środową wypowiedzią premiera Belgii Alexandra De Croo na wykładzie w College of Europe w Brugii, odnoszącą się do słów premiera Mateusza Morawieckiego.

W komunikacie po spotkaniu podkreślono, że wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk "przekazał słowa dezaprobaty i oburzenia w stosunku do uwag premiera De Croo odnoszących się do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w kwestii polemiki między Polską a Komisją Europejską na temat praworządności". Jak zaznaczono, wiceszef MSZ podkreślił, że tego typu publiczne komentarze nie przyczyniają się do dobrego klimatu w relacjach polsko-belgijskich" - podał resort spraw zagranicznych.

Odpowiedź wiceministra

"Przekazałem dziś Ambasadorowi Belgii, że nie będziemy tolerować języka pouczeń i szantażu. W szczególności państwo, w którym kompromitacja wymiaru sprawiedliwości kosztowała życie niewinnych ofiar Marca Dutroux, winno rozumieć i respektować suwerenne prawo do reformy judykatury" - napisał na Twitterze po spotkaniu Szynkowski vel Sęk.

Media relacjonowały, że podczas środowego wykładu inaugurującego nowy rok akademicki De Croo odniósł się do wywiadu, którego Morawiecki udzielił "Financial Times". W tej rozmowie szef polskiego rządu zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając jej pistolet do głowy"; wezwał też Brukselę, by - jeśli chce rozwiązać spór wokół praworządności - wycofała groźby sankcji prawnych i finansowych.

"Mocny odwet"

Morawiecki powiedział też w wywiadzie, że jakikolwiek ruch w kierunku redukcji funduszy spójności spotka się z mocnym odwetem. "Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie trzecią wojnę światową? Jeśli do tego dojdzie, będziemy bronić naszych praw wszelką bronią, która jest w naszej dyspozycji" - odparł premier zapytany, czy Polska mogłaby zawetować kluczowe unijne decyzje, takie jak pakiet klimatyczny.

Media, przywołując fragment przemówienia belgijskiego premiera, podały, że powiedział on m.in.: "Tym, którzy udzielają prowokacyjnych wywiadów i uważają, że ogłaszanie nowej wojny światowej na łamach „Financial Timesa” jest im politycznie niezbędne, chciałbym powiedzieć jedno: prowadzicie bardzo niebezpieczną grę. Igracie z ogniem, gdy wychodzicie na wojenną ścieżkę z waszymi europejskimi partnerami tylko po to, by ugrać coś w krajowych i wewnątrzkoalicyjnych sporach".

Dutroux, pedofil i morderca, został w czerwcu 2004 r. skazany na karę dożywotniego więzienia za trzy morderstwa, dziewięć porwań, tortury, które spowodowały śmierć czterech dziewczynek, i za wielokrotne gwałty. Sprawa Dutroux była najmroczniejszą sprawą karną we współczesnej Belgii; obnażyła też nieudolność policji i wymiaru sprawiedliwości. Belgijski "proces stulecia", który wstrząsnął europejską opinią publiczną, odbył się prawie osiem lat po aresztowaniu Dutroux i jego wspólników w 1996 roku. Ujawnienie ogromu ich zbrodni wywołało szok, a podejrzana nieudolność organów ścigania w tej sprawie - niemal rewolucyjne nastroje w Belgii.


PAP/dad

Premier Słowacji: V4 może odegrać ważną rolę w Unii Europejskiej

29.10.2021 10:59
Premier Słowacji mówi, że Grupa Wyszehradzka może odegrać ważną rolę w Unii Europejskiej. W wywiadzie dla Czeskiej Telewizji Eduard Heger podkreślił, że utrzymanie silnych stosunków czesko-słowackich będzie istotne w polityce europejskiej

Rozmowa telefoniczna między premierami Zjednoczonego Królestwa i Polski

29.10.2021 13:46
Szczyt klimatyczny COP26 był głównym tematem rozmowy telefonicznej między premierami Polski i Zjednoczonego Królestwa. Jak poinformowała Downing Street, Boris Johnson i Mateusz Morawiecki rozmawiali rano

Papież Franciszek przyjął na audiencji amerykańskiego prezydenta Joe Bidena

29.10.2021 18:53
Troska o planetę, walka z pandemia, kwestia uchodźców i pomocy dla migrantów, ochrona praw człowieka - takie tematy rozmowy prezydenta USA Joe Bidena z papieżem Franciszkiem i jego współpracownikami wymienił Watykan po piątkowej audiencji